Brukere som er tagget i denne tråden

Viser resultater 1 til 12 av 12

Tråd: Valg av turbo til B19

Threaded View

Forrige innlegg Forrige innlegg   Neste innlegg Neste innlegg
  1. #12
    Registrerte brukere
    Medlem siden
    10. jan. 2011
    Sted
    BERGEN
    Innlegg
    7.637
    Antall takk

    Standard

    Sitat Opprinnelig postet av Volvo-Lars Vis post
    Ingenting som er gøy, er gratis.
    Vil vel påstå at en ettermarkeds
    ECU
    med tilbehør koster en god del mer tid og penger. Får jo mer kontroll og muligheter over bil og motor med
    ECU
    , for all del, men når jeg vet hva jeg ønsker av effekt, så er vel en AT sats "more bang for the buck" enn feks. MaxxECU.

    Når jeg ser noen av grafene og effekttallene du viser til i forgasserturbo-tråden, så blir jeg mektig imponert.
    Sånn er det bare, ja.

    Ser man på resultat pr. kr. man har brukt, så er det vel ingenting som gir så elendig uttelling for pengene som akkurat datasprut, spesielt når yngre menneskers personlige preferanser skal innfris og griske selgere gnir seg i hendene og utnytter situasjonen til å berike seg selv på kundens bekostning.
    "Å jada, SELVFØLGELIG trenger du helsekvensielt dataspurt med "100 inputs og 100 utganger" samt coil on plugg tenningsanlegg, det sier seg selv. Så MÅ du jo ha en stor blå skjerm i dashboardet. Det er bare så kult så det MÅ du ha."

    (At nesten ingen setter opp motoren sin med mulighet for mapping med én stk. lambdasonde og én stk. EGT sensor pr. sylinder, det sier selgere aldri noe om. Det er ikke mange mappeduder i landet som gidder å mappe inn dette heller.

    IMO; Dersom det IKKE er planen å mappe hver og en sylinder individuelt, så har ikke helsekvensielt datasprut med individuell sylindertrim noen nytteverdi, men hysj, det holder vi hemmelig.)

    Først man ha en seriøs bensinpumpe med en mandig strømforsyning og mandig jording.
    man ha GODE dyser av høy kvalitet som er produsert utenfor kina dersom resultatet skal bli bra.
    Så må man ta en avgjørelse i forhold til hva man vil gjøre med tenningsanlegget.
    Så kommer kostnadene med innkjøp av komplett datasprut og ett høykvalitets ledningsnett samt ALLE sensorer og triggerhjul, AFR måler osv.
    Så har vi oppkoblingen som MÅ gjøres skikkelig om dette skal bli stabilt og driftssikkert over tid.
    Deretter har vi mappeseansen som man kan si veldig mye forskjellig om i forhold til hva man har sett av resultater og hørt om priser.
    Det er ikke uvanlig å se at mappeduden legger en helt vanlig fordeler-tenningskurve inn i tenningsmappet i datasprutet. :( Dette tar de seg så betalt for!

    Det som vanligvis saboterer forgasserturbomotorer er overgnitne eier som ikke oppgraderer tenningsanlegget til ett som kan mappes i 3D, altså mangel på datatenning.
    Da kan man ikke retardere tenningen på akkurat de turtallene og de ladetrykkene hvor det er utfordringer med tenningsbank, slik det nesten alltid er når man kjører en "fordeler-tenningskurve" som ofte er helt flat fra ett gitt turtall.

    Ja, det er flere forskjellige som har fått ut gode resultater på egenhånd kun assistert av div. tips og evt. noe bistand med oppgraderingen av selve forgasseren - og det er det som har vært målet med postene i den tråden.

    Han "Hissimann" her inne kjøpte seg noen vanlige Weber 45 mm DCOE forgassere og gjorde all forgassertuning selv til en totalkostnad av en brøkdel av hva ett nytt datasprut med alt som følger med på alle måter ville kostet.
    Gassresponsen med ett slikt system og en "liten", d.v.s. passelig stor turbo må bare oppleves for at man skal kunne tro det. Kan ikke forklares med ord og jeg har dessverre ikke film av dette, kun den fysiske opplevelsen.

    Enhver turbomotor selvsagt ha en GOD turbo og dette er IKKE stedet å spare penger.
    Enhver turbomotor ha en stor, GOD og velfungerende intercooler og heller ikke her er det lurt å spare penger.
    Sist endret av Batland; 19/03/25 kl 09:58

Lignende tråder

  1. B230fk , valg av turbo
    By kimmen in forum Avansert trimming
    Svar: 13
    Siste post: 09/08/18, 16:28
  2. turbo valg!
    By oddmann in forum Avansert trimming
    Svar: 2
    Siste post: 23/08/11, 14:24
  3. turbo valg
    By oddmann in forum Motor og gir
    Svar: 3
    Siste post: 23/08/11, 14:22
  4. turbo valg ..
    By Jørni in forum 700 / 900 / x90 -serien
    Svar: 1
    Siste post: 24/03/11, 20:25

Regler for innlegg

  • Du kan ikke starte nye tråder
  • Du kan ikke svare på innlegg / tråder
  • Du kan ikke laste opp vedlegg
  • Du kan ikke redigere meldingene dine
  •