Det er brukt feil olje, men siden symptomene ikke endret seg etter bytte så er det neppe noe å miste nattesøvnen av med det første.
Transmax ATF
DVIMLV Multi er en
Dexron VI olje for GM-girkasser, så det er teknisk umulig at den kan oppfylle alle spesifikasjonene som Aisin/Volvo har til girkasseolje for TF80, men som alle andre "Multi-oljer" kan den i følge produsentens reklame brukes i nær sagt alle Converter-automatkasser på
eget ansvar.
Den trenger ikke nødvendigvis å være dårlig for girkassen, den er bare ikke riktig olje (f.eks feil viskosistet, feil type og/eller mengde additiver, feil baseolje osv), og hva det måtte medføre er ikke godt å vite. (det kjører tusenvis av biler rundt omkring i Norge med feil Automatolje uten problemer)
Girkassen er programmert til å slure ekstra mye når den er kald for å få oljen opp i driftstemperatur raskest mulig, altså får du ingen Lockup av Converteren før oljen får litt temperatur.
Nullstilling av girkassens adapsjonsverdier vil jeg tro kan gjøres med så og si alle Volvotilpassede diagnoseapparater som kan mer enn å kun lese feilkoder, og mener at det er bedre å gjøre dette enn å unnlate det når all olje har blitt byttet på en gang. (flushet)
Gjør man kun en tømming av kassens "bunnpanne" er det ikke like nødvendig med adapsjonsnulling da mye av den gamle oljen ikke blir byttet da.