Vis full versjon : Dekkslitasje - bytte av dekk eks. bare fordekkene?
På div andre 4 hjulstrekkere så må samtlige dekk ha samme rulleomkrets, på disse bilene duger det ikke å bytte eks. bare fordekkene om disse er nedslitt. Hvordan er det på min 2008 XC70? Kan jeg bytte bare dekker på samme aksel, eller må jeg ta med på begge akslene for å unngå at jeg får ulik rulleomkrets?
Jeg anbefaler å bytte alle fire dekkene, var byttet bare to på bilen min da jeg kjøpte den og den sporet og oppførte seg merkelig på veien, da jeg satte på vinterdekkene med samme dim. så var bilen som ny.
om det blir for stort avvik mellom fremaksel og bakaksel så vil haldex gå bananas og ligge å clutche inn og ut.
Jeg gikk på denne smellen da jeg byttet først to dekk på min, gikk ikke an å kjøre bilen, den hoppet og lagde ett vanvittig leven i lav fart, og haldex er dyrt, så jeg endte med å ta sikringen på haldex, og da for både abs og cruise control mm. til jeg fikk to til.
Et tips for å slite dekk jevnt er å kjøre de vekselvis foran og bak.
Grunnregler er mest slitt bak.
Da vil du få jevnere slitasje.
Sendt fra ei tastefjøl..
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.