PDA

Vis full versjon : Erfaringer/synspunkt med 2,0D motoren på V70 (ca 08-10 mod)



hobby610
09/10/20, 10:27
Trenger snart ny nr2 bil,og har sett litt på V70 med manuell gear og 2,0d motoren (136HK og 4 sylidra) Har hatt eldre V70 med den mer kjente 2,4 motoren,så den kjenner jeg. er 2,0 motoren Ok,da tenker jeg på driftsikkerhet, kjente problem med den? Ser att regreim skifte er satt til hele 240km, dette er da veeel mye. Har lest en plass att Volvo har gått vekk fra dette i senere tid,og bruker 180km nå, stemmer dette? er dette egentlig en ford-motor? Andre ting å være OBS på med denne modellen av V70 ??

jiha1968
09/10/20, 21:45
Motoren er stort sett samme sak som en Peugeot 2.0HDI, (mer Peugeot enn Ford) og er en helt ok motor, der det meste kan ryke, akkurat som på Volvos egen D52xx.
Men om du skulle være så uheldig å få kamreimsbrudd på 2.0D så vil den i de fleste tilfeller bare knekke ventilløfterne, og ikke rasere hele toppen som på D52xx.
EGR, tidlig slitasje på dyser, motorfeste på passasjersiden. Ser ut til at Volvo D52xx i snitt klarer flere km enn 2.0D, før det er slutt...

Ser du tenker på manuell, men skulle du bli fristet av 2.0D med "DSG"-automat, så styr unna, for der er det MPS6/Powershift kasse, og det problemet vil du ikke ha.
Kassa går ganske rimelig og girer greit, såfremt den har fått nytt filter og olje, men dempeelementene i clutchpakken ristes i fillebiter av momentpulsene fra motoren, og restene flyter rundt i kassa og blokkerer filter og kanaler (funksjoner) i kassa. Det anbefales ikke å bruke hengerfeste til mere enn én tråsykkel med den kassa.



Men personlig foretrekker jeg Volvos femmere, og finner du dem med litt for lite hester, så er det jo ikke så vanskelig å frigjøre en flokk ekstra med litt programvare om det ønskes.
Og finner du ikke rett bil med manuell, så er det et must at kassa er jevnlig flushet, eller nylig overhalt.

Noen av familiesvakhetene på P3-chassis:
Foringer, spesielt fremre foring på langsgående bærearm bak, og bakre foring på bærearm foran. ("Ford-foringer")
Sviktende servovirkning på tomgang, pga slitt servopumpe/tett filter i reservoar.
Lakkrust, ruster ekstremt lett i forhold til gamle P2-ch ved steinsprang, sjekk over frontrute, skjermbuer og gnagsårrust ved listverk og dørhåndtak.
Understellet (traverser og bærearmer) ruster også fortere enn de gamle modellene, men er til gjengjeld grove nok til å overleve.

Det skjedde en del forbedringer på V70 etter 2010 med motorgenerasjoner og automat, men det blir fort endringer i pris også.
Samme med 2012, med mer moderne interiør og bedre defroster til frontruta.
På 2013+, er det delte meninger om hvor velykket den utvendige faceliften var...

Lykke til med biljakten:)

hobby610
10/10/20, 17:06
Takker for utfyllende svar. Har du oversikten på dette med reg reim bytte. er det 240k eller 180k som gjelder ?? Det blir nok garantert manuell gear, på en sån bil. Har automat på XC60, men den blei selfølgelig flushet på ca 80k. enig att det beste hadde vært en 5 sylindra motor,men her er det litt vurdering opp mot pris. litt mer hester blir nok vurdert uansett motor. en får vel omternt 160-165hk på 2,0D motoren og?

jiha1968
10/10/20, 18:08
De firsylindrede fra 2011 og opp, fikk justert ned km på intervall, men mener det fremdeles er 240kKm/10år på 2.0D. og 180kKm/10år på D52xx
Det er uansett ikke noe i veien for å ta bytte tidligere, spesielt aggregatreimene på D5. (iallfall om man liker å skru selv)

Kanskje noen andre her inne har oppdaterte serviceskjema?

En standard 2.0D med gode dyser, yter i praksis rundt 140hk originalt, og kan skremmes litt over 160hk med en enkel trim i følge BSR, og så lenge den ikke blir plaget ihjel med tung tralle hver eneste dag, så går det nok bra med clutch og DMF også.