Vis full versjon : Hjelp! Brukket sentreringsskrue på skive
Hei
Jeg skulle bytte bremser nå i kveld, men endte med å gi opp når sentreingsskruen på skiven brakk inni. Den virket ikke til å sitte så veldig, og jeg brukte bare vanlig size skralle, men dritten knakk!
Noen som har tips til å få den ut? Vet det går å bruke skueutdrager, men har ingen erfaring med dette. Funker det? Vil helst ikke ødelegge noe mer.
Og hvis det er noen supermeknikere i Bergen som har tid hvis det skjærer seg helt, er de hjertelig velkommen til hjelp, eventuelt sende en PM.
Takk på forhånd!
Dan Bay-Johansen
26/06/16, 22:52
Tenker du på den lille skruen som holder skiva på plass?
Det er ingen problem å kjøre uten denne fram til du har funnet en grei måte å løse problemet på [emoji106]
Takk for svar! Har kjørt uten denne før i mine tidligere dager, men vil ha det fikset. Denne skruen har vel bare som funksjon å gjøre ting litt letter for oss, men den er grei å ha
Dan Bay-Johansen
27/06/16, 09:45
Det er helt sant, er den knukket helt flush, eller er det mulig å få tak på den med en tang?
Mange ganger løsner boltene når presset på gjengene forsvinner (les: når hodet knekker av), og kan da enkelt fjernes.
Evt kan du finne gjengeboret, og bore så i senter som du kan. Da skal "bare" gjengene stå igjen og disse renskes med en gjengetapp. Dette kan være litt fidlette hvis du ikke har gjort det før, men med tålmodighet går det meste [emoji106]
M6 har gjengebor 5mm og M8 er 6,8mm mener jeg.
Grisepikk og den slags har jeg totalt mistet troen på da de knekker oftere enn de løsner bolten.
Endte opp med å bore opp på begge sider, da sentreringsskruen knakk på andre siden også. Var veldig forsiktig med andre siden, men til ingen nytte. Fikk bevegelse i den, men ble til slutt lei av å lirke, og da knakk den. Greit de skruene har sikkert stått der i 5år, men skulle jo fortsatt være mulig å få av.
Jeg syter nå veldig over disse skruene som ikke betyr så altfor mye, men de er veldig greie å ha. Har blitt litt stress med tanken på at vi kjører på ferie om 2dager.
Men uansett, nå er alt på stell mekanisk. Må utsette lakkingen, måtte bare få ting sammen.
Takk for innspill!
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.