PDA

Vis full versjon : Aktiv subwoofer i campingvogn. Dårlig jording, bruke negativ på batteriet?



morrun
23/05/15, 00:02
Hei.

Et lite prosjekt før ferien blir å bedre et ellers stusselig stereoanlegg i campingvogna med en liten aktiv subwoofer. Altså en relativt lett og kompakt boks med 8" bass og en liten effektforsterker. I den anledning har jeg noen spørsmål som jeg håper å få svar på:
1: Ettersom det er dårlig med opplagte jordingspunkter, men et fritidsbatteri(80ah AGM) i umiddelbar nærhet til der Subben skal monteres, kan jeg koble ground til batteriets minuspol eller må den jordes i ramma(galvanisert)?
2: Ved fricamping(uten lademulighet) må jeg ha mulighet til å drive bilradioen uten å benytte subben. Vil montering av en enkel bryter på Remote-kabelen være tilstrekkelig for å forhindre at subben trekker strøm?
3: Kan jeg være trygg på at remote-kabelen er en tynn blå en, bak på en tre år gammel Pioneer-radio?
4: Hvor stort kabeltverrsnitt og hvor stor sikring bør jeg benytte? Det er oppgitt at forsterkeren leverer 400watt RMS/800watt peak, dersom det er til hjelp i beregningen: http://www.bossaudio.com/auto/car-audio-sound-system-auto-stereo-amplified-subwoofer-boss-audio-bass800/

Mvh Morten

konso
24/05/15, 22:41
1. Du kan godt bruke jord på batteriet. Korteste vei for strømmen.
2. Ja.
3. Blå eller blå med hvit stripe er remote.
4. Rundt 80A sikring skal holde om du går ut fra maks strømtrekk. Kabeltverrsnitt vil variere på hvor lang kablene skal være. Men rundt 25/35 kvadrat skal holde vil jeg tro.

morrun
24/05/15, 23:18
Takk for svaret!
I påvente av respons søkte jeg litt videre og kom over et innlegg i annet forum som lød:
"Forøvrig finnes det ikke noen "jord"-funksjon elektrisk sett. Jord er bare en referanseverdi man setter i skjemaer og i koblingene, og sier at "der er det 0V!". Jord er altså ikke et komponent, og heller ikke en kobling. Man kan si at plusspolen på batteriet er jord, og da vil det være -12V på minuspolen, fordi det er 12V negativ differanse mellom minuspolen og jord(+-polen). Det man vanligvis gjør i en bil (dvs. alltid) er at man sier at minuspolen er jord, altså 0V, og da blir plusspolen 12V. Jord, 0V, GND, osv. da tilsvarende minuspolen på batteriet og man kan derfor følgelig koble tingene sine direkte mot minuspolen for jord om man vil det. Følger man ledningen fra minuspolen vil man før eller senere finne en stor skru som går rett i chassis. Det er her all strømmen fra det som jordes til chassis kommer seg frem til batteriet."

Dermed er jeg et steg nærmere kunnskapsrik. Må ta en tur på butikken før jeg kobler, ettersom jeg hverken har kabel med tilstrekkelig tverrsnitt eller 80A sikring liggende. 80A sikring og 25/35 mm2 kabel er ikke større enn at det er standard vare hos f.eks. Biltema, eller? Trenger ikke stort mer en en halvmeter av hver farge, trot jeg. Subben skal plasseres ved siden av batteriet, er planen.
Mvh Morten

Emmet B20
29/05/15, 22:32
Jord er bare en referanse ja, du kan ha positiv jord eller negativ jord. Det er lenge siden negativ jord ble standard for bil.

16mm2 kabel er plenty for 80A. Sikring og sikringsholder er standardvare på biltema og bilstereobutikker, kabler også. Se også på kabelpakker til bilstereo.
Bare pass på hva du trenger av kabelsko, og at du evt skal klare å presse sammen kabelskoen så den sitter skikkelig fast.

morrun
30/05/15, 00:32
Ja dette med kabelsko mot batteri er ei lita nøtt. Vogna er relativt ny. hovedkablene inn på batteri er utstyrt med en type heldekkende skrukobling med plastkappe. Det ser ut som jeg må kutte vekk disse og bytte de mer ordinære klemmene med fler inntak. Ettersom Emmet skriver at 16mm2 er plenty, mens konso skriver minst 25mm2, blir det vel rett med 21mm2 som er ganske midt i mellom;-) Jeg benytter størst mulig kabel som det er plass til i inntaket til forsterkeren, og en 80A sikring. Da er jeg vel safe?

Svirre
30/05/15, 12:18
Ja dette med kabelsko mot batteri er ei lita nøtt. Vogna er relativt ny. hovedkablene inn på batteri er utstyrt med en type heldekkende skrukobling med plastkappe. Det ser ut som jeg må kutte vekk disse og bytte de mer ordinære klemmene med fler inntak. Ettersom Emmet skriver at 16mm2 er plenty, mens konso skriver minst 25mm2, blir det vel rett med 21mm2 som er ganske midt i mellom;-) Jeg benytter størst mulig kabel som det er plass til i inntaket til forsterkeren, og en 80A sikring. Da er jeg vel safe?

Jeg også ville ha sagt at 16mm2 er nok, men hvis du skal ha 4-5m med kabel, så ville jeg nok økt til 21mm2. Bare for å gi et eksempel. Men ingen som slår av deg finga for å bruke 21mm2 heller.

volvo242
31/05/15, 12:07
boss 800 har 2x15a intern sikring etter hva jeg ser på nett, det vil si at det holder med 30 amp sikring på kablen.. det vil si at 6mm2 er nok, men jeg hadde nok gått får 10mm2 for å sikre lavt spenningsfall (disse yter nok langt ifra 400w rms ;P)

det er noen modeller av denne ute å går, så sjekk om din har 2x15a sikring slik som de jeg så på nett før du handler..

Svirre
01/06/15, 09:36
30amp forankoblet sikring er vel ingen god idé? Bør gå opp 10 amp til slik at du er over hva forbruker selv har av sikringsstørrelse.

Sendt fråm may talatut. Derav skriveleifer!