Vis full versjon : Daniel.B: Volvo 240 -88 16V Turbo
Tøft prosjekt:) følger med her
Sent from my iPhone using Tapatalk
Takker, det er bra. :) Ser ut til å bli meget gromt det greiene du driver med også nå.
Så får komme med en update ve.
Handla meg en søt delebil. Kjekt å ha. Det som irriterer meg litt er at detta karosseriet er i bedre stand enn det andre.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/56.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1215_zpsbcb0ddd1.jpg.html)
Har hatt problem med at vindusviskerne har vært på hele tiden etter at jeg bytta motor. Kåla litt med dette, og det viste seg å være vindusviskermotoren som var problemet. Har ikke tatt den opp for å se enda, så jeg shinet opp den fra delebilen og monterte den. Kjekt å ha alt på stell til godkjenninga og når jeg skal bruke bilen. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/57.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1219_zpsf469bbb4.jpg.html)
Har også gjort autopassbrikka litt mer anonym.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/58.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1211_zpsef4fd27c.jpg.html)
Listene på høyre sida hang og slang. Den første lista var skadet og den siste manglet. Så har ordna litt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/59.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1212_zpscc9ac9e9.jpg.html)
Se her ja. Mye bedre.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/60.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1217_zpsc2fc021b.jpg.html)
Plutselig tidligere i uka bestemte motoren seg for å ha tomgang på 1500 omdreininger, jage på tomgang og være generelt nykkete.
Tenkte at jeg for en gang skyld skulle se om LH2.4 greiene selv visste hva som var feil. Den dro kode på tomgangsregulator, så tok den fra delebilen og monterte. Jaggu så gikk den med ca 1000 omdreininger på tomgang (sånn halvrufsete som LH2,4 gjør) og uten feilkoder. Morro. :)
Og til slutt bremsepapirer. Dette er ved 0,82 BAR ladetrykk. Skal godkjennes med 0,38 BAR trykk har vi kommet frem til, også får de legge til 10-15 % drivverkstap.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/61.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/359f2188-91f8-4b2b-a595-524b8b0214e8_zps71c71107.jpg.html)
Ja, ser du er innenfor på h.k, men over på nm.
Men fin kurve da :D
Takk for d:) forlite av disse bilene med grom motor, så bra folk bygger:D
Sent from my iPhone using Tapatalk
Blir flere 240 88mod med 16v turbo:cool:
Trenger råd her nå.
Skal inn til Risløkka for å godkjenne bilen i morra, og nå kuker bilen igjen. Helvette.
Den har tomgang på 1400 omdreinger og er veldig nøkkete å kjøre. Den dro igjen feilkode på tomgangsregulator, så tok en annen jeg hadde liggende i tro om at kanskje begge de første var dårlige, men det hjalp ikke. I lav fart er det slitsomt å kjøre.
Veit ikke hva jeg skal gjøre, så har bare kobla av batteriet nå i håpet om at hjernene må resettes, og at alt skal fungere fint etter det.
Hvor lenge må batteriet være av? 10 min eller var det 1 time?
Den har jo fungert så fint i det siste, frem til akkurat nå. Veldig morro det her.
Takk
Prøv å kjør uten tomgangsregulatoren tilkoblet (Min gamle var sånn til tider, nappet av kontakta og tomgangen ble normal, dog litt lav til tider.)
Prøv å kjør uten tomgangsregulatoren tilkoblet (Min gamle var sånn til tider, nappet av kontakta og tomgangen ble normal, dog litt lav til tider.)
Prøvde det i stad, men bilen var fortsatt lei å kjøre. Tomgangen roet seg riktignok en del, kanskje litt vel mye.
Den fikk stå uten batteri tilkoblet i 45 min, også tok jeg en tur med regulatoren på. Da var den bedre, men ikke som før.
Takk for tips.
Når har du time på bt? Lykke til med godkjenninga! Venter spent på oppdatering iløpet av dagen!!
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja, ser du er innenfor på h.k, men over på nm.
Men fin kurve da :D
Ja, ble fort mye moment i den saken. Kurven er meget fin frem til 5000 omdreininger, men etter det går det rett hjem, hehe.
Blir flere 240 88mod med 16v turbo:cool:
Det liker vi. :)
Når har du time på bt? Lykke til med godkjenninga! Venter spent på oppdatering iløpet av dagen!!
Sent from my iPhone using Tapatalk
Hadde time kl 13 i dag på Risløkka trafikkstasjon, avdeling Spesialgruppe for om- og oppbygning.
Samla sammen en bunke med papirer.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/159.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1231_zpsd35b7361.jpg.html)
Kjørte ho inn. Kødda fortsatt med tomgangsregulatoren så var en nøkkete tur inn. Tenkte vi bare fikk prøve. Den går fint når man belaster motoren og når man bremser den på gir, men ikke ved normal kjøring derman veksler mellom lukket spjeld og litt åpent. Kobla av tomgangsregulatoren rett før vi kjørte inn. Da holdt i alle fall tomgangen seg på normalt nivå.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/160.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140603_124719_zpsbe550b94.jpg.html)
Målte først akselvekter før det var inn og opp på bukken. Var tre kæll som tittet rundt her og der og tok bilder av alt som var. De så godt under bilen, men de brukte ikke så mye tid i motorrommet. Det så ganske så fint ut synes de. De hadde sansen for Volvo batteriet mitt blant annet, hehe. De hadde visst krangla litt om hvem som skulle få godkjenne bilen, da de hadde litt morro ta Volvoer.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/161.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140603_132759_zpsbc6e7c31.jpg.html)
Etter at de hadde tittet ferdig tok de med seg papirene for å se igjennom dokumentasjonen på delene og alt det andre.
Etter en del venting kom saksbehandleren min smilende ut igjen med noen papirer i hånda.
GODKJENT!!! YEEEHAAW :D:cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/162.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140603_152408_zps58ff62ab.jpg.html)
Var dette bremsepapiret jeg ga dem (234NM og 160HK). Og jeg sa at dette var målt på hjul. Jeg hadde egentlig lyst til å gi dem papirer som viste 270NM og 173HK, men fatter og han jeg bremsa den hos synes jeg burde vise dette i stedet. I tilfelle de begynte å regne med drivverkstap (noe jeg hadde en mistanke om at de ikke gjør).
Så de kommer til å skrive denne effekten inn i vognkortet. Om jeg blir stoppa så kan jeg jo si at det er målt på hjul, om de lurer.
Det hadde uansett ikke blitt mer enn 13 hester mer med det papiret på 0,5 BAR i trykk, dog en del mer moment, men det skrev de ikke uansett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/163.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/Scan00073dsd_zps78ecfda1.jpg.html)
Så er meget fornøyd med dagen. :) Det stod en med en Cosworth som skulle godkjenne den (original bil), som jeg preka litt med før jeg skulle inn. Og det var ikke så lett hørtes det ut, så begynte å lure hvordan det skulle gå med min da.
Egentlig en litt rar seanse. De prøvekjørte ikke bilen og testet heller ikke bremser. De sjekket ikke noe annet teknisk ved bilen, som feks at lys og slikt fungerer. De målte heller ikke avgass, noe som jeg synes er rart. Men de gutta der inne var meget oppegående og hyggelige. Saksbehandleren min var en trevlig og blid kar.
Nå ere Fysikk prøve i hele pensum til fredag, så er det mer eller mindre sommerferie, da jeg allerede har hatt eksamen.
Også er det drøye to uker til oppkjøring, så detta blir bra. :)
Rått!!! Gratulerer!:D må være deilig å få godkjent det:D
Sent from my iPhone using Tapatalk
Gratulerer med godkjent, det liker vi. :)
Kristian N
03/06/14, 16:41
Konge!!! grattis:cool:
Marius Nilssen
03/06/14, 16:59
Gratulerer! ;)
volvobrage
03/06/14, 17:26
Gratulerer!!:D Må være fantastisk etter så mykje arbeid!
Vel fortjent, bilen og ombygginga ser skikkeleg strøken ut:)
Var det saksbehandlaren din som godkjente bilen eller hadde han ingenting med det og gjere?
Har sendt inn søknad der sjølv så blir spennande når eg skal ned og prøve meg!
Takk takk gutter. Var deilig å få dette i orden nå. :)
Gratulerer!!:D Må være fantastisk etter så mykje arbeid!
Vel fortjent, bilen og ombygginga ser skikkeleg strøken ut:)
Var det saksbehandlaren din som godkjente bilen eller hadde han ingenting med det og gjere?
Har sendt inn søknad der sjølv så blir spennande når eg skal ned og prøve meg!
Takker. Litt overrasket over hvor greit det gikk inne på trafikkstasjonen egentlig.
Det var saksbehandleren min som godkjente bilen og det var i tillegg to karer som var med på å se på bilen og som "hjalp" til.
Du får ha lykke til med ombygningen din. Dersom du fremstår som litt seriøs og bygger bilen på en skikkelig måte hørtes det ut som det var mulig å godkjenne litt av hvert der. :)
De snakket også om tilfeller der det var snakk om mer effektøkning i en bil, enn det bilfabrikanten tillot. Feks 250HK i en 240. Og da hadde de noen ganger godkjent biler som bilfabrikantene ikke tillot, etter at spesialgruppa hadde prøvekjørt og sett over.
Saksbehandleren min satt stor pris på all dokumentasjonen jeg hadde på de ulike delene som jeg hadde brukt i sammenheng med ombyggingen.
Også var det svært viktig (som jeg også fikk skryt for) at man søker om hva man skal gjøre, før man bygger om noe som helst. Det stod to biler i hallen de hadde beslaglagt pga dette, som han preka om at de antageligvis skulle skrote. Historien bak de bilene håper (og regner jeg med) at var lengre og mer komplisert enn han fortalte.
Gratulerer så mye! :D Dritgromt da!^^
se der ja. gratulerer:P kansje en skal prøve og få godkjent min 240 også med litt mer orginalt 16 v oppsett også:=)
Gratulerer med godkjenningen :D Dette er grunnen til at jeg vil ha ett pre 89 chassi :P
Grattis! Må bare få somla meg til å sende inn søknad sjøl jeg nå. Interressant at de ikke målte avgass synes jeg, da dette er no jeg har inntrykk av de er veldig opptatt av ellers...
Takk takk gutter. Var deilig å få dette i orden nå. :)
Takker. Litt overrasket over hvor greit det gikk inne på trafikkstasjonen egentlig.
Det var saksbehandleren min som godkjente bilen og det var i tillegg to karer som var med på å se på bilen og som "hjalp" til.
Du får ha lykke til med ombygningen din. Dersom du fremstår som litt seriøs og bygger bilen på en skikkelig måte hørtes det ut som det var mulig å godkjenne litt av hvert der. :)
De snakket også om tilfeller der det var snakk om mer effektøkning i en bil, enn det bilfabrikanten tillot. Feks 250HK i en 240. Og da hadde de noen ganger godkjent biler som bilfabrikantene ikke tillot, etter at spesialgruppa hadde prøvekjørt og sett over.
Saksbehandleren min satt stor pris på all dokumentasjonen jeg hadde på de ulike delene som jeg hadde brukt i sammenheng med ombyggingen.
Også var det svært viktig (som jeg også fikk skryt for) at man søker om hva man skal gjøre, før man bygger om noe som helst. Det stod to biler i hallen de hadde beslaglagt pga dette, som han preka om at de antageligvis skulle skrote. Historien bak de bilene håper (og regner jeg med) at var lengre og mer komplisert enn han fortalte.
Kanskje det er mulig å få godkjent med coilovers, tviler egentlig med de reglene Norge har;(
Takk takk.
Lillengen: Ser jo iallefall at det er mulig. Bare å kjøre på. ;)
Riff: Ja, blir litt lettere om man har en bil som er eldre enn 89. Var derfor jeg var veldig bestemt på å ikke kjøpe bil som var nyere enn 88 da jeg tittet etter bil. Planene var jo klare allerede før jeg kjøpte bil. :)
gleid: Var litt merkelig at de ikke målte avgass. Jeg har også inntrykk av at det er svært opptatt av dette. De brukte også forholdsvis lite tid på å inspisere motorrommet synes jeg, men så er det jo relativt lite å pirke på der uansett.
hilmar: Å få godkjent med coilovere kan nok bli krevende dersom du ikke har TUV papirer på de (jeg vet i alle fall ikke om noen TUV godkjente coilovere til 240). Men så er det igjen mulig å få til mye rart. Det er bare å prøve. Det værste som kan skje er at du ikke får det godkjent, hehe.
Jeg skal bygge meg noen coilovere selv, også bare kjøre med det. Jeg har jo i hvertfall fått Lesjofors senkesettet inn i vognkortet, så jeg slipper nok unna flere kontroller. Må jeg inn på teknisk så får jeg bare bytte over ti Lesjofors settet igjen.
TurboThomas
04/06/14, 19:37
Gratulerer så mye! Morro da gitt :D Hva er planene fremover?
Ja, blir nok 5'er på meg istedenfor. Litt enklere å få det gjennom. Skal avgårde å kjøpe meg en B5204T (180 hestern) snart.
Så blir det å sende søknad og sånt :D
Gratulerer, tøft at du fekk det godkjent! :)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja, blir nok 5'er på meg istedenfor. Litt enklere å få det gjennom. Skal avgårde å kjøpe meg en B5204T (180 hestern) snart.
Så blir det å sende søknad og sånt :D
Turbofemma i 240n blir bra. :) Hvor mye moment er det i den motoren der?
Gratulerer, tøft at du fekk det godkjent! :)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Takk. :) Ja, er jo litt artig å ikke gjøre som alle andre synes jeg. Var noen som tvilte veldig på at jeg skulle få til det her.
Fått gjort litt med bilen i dag. :)
Tenkte jeg skulle gjøre noe med eksosen litt lettvint slik at den puster lettere.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/336.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1239_zpsd608ebd3.jpg.html)
Kappa, sveisa og styra. Ser ikke så rart ut på avstand, som det kan virke som. Er jo bare noe provisorisk det her da. Opphenget ble forresten meget bra, stiv og fin.
Er lenge sia jeg har sveisa nå, og den første sveisen ble ikke noe bra. Klødde meg litt i hue, og så fant jeg ut at jeg ikke hadde skrudd på gassen, doh hehe. Med gassen skrudd på så gikk det unna. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/337.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1241_zps0c2edffc.jpg.html)
Interiøret i godkjenningsmodus.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/338.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1246_zpsbe62b60e.jpg.html)
Ahh, mye bedre.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/339.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1254_zps52e5b349.jpg.html)
Har ingen av de originale rammene til målerene, så jeg lagde hull i de som satt i bilen. Målte opp fra begge hjørnene slik at jeg fikk borret i senter.
Tok deretter og borret med 51mm hullbor som det var litt slark i. Målerene passet perfekt i disse.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/340.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1249_zpsb66d92be.jpg.html)
Deilig å få de fastmontert. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/341.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1258_zps2f6dc301.jpg.html)
Har hatt problemer med at nåla i turbotrykksmåleren rister når motoren går på tomgang. Er litt irriterende så har prøvd flere ganger å strupe luftflødet ved å dytte forskjellige ting inn i slangen, men uten hell. Tok også tredde ei slangeklemme rundt en bit av en bensinslange som jeg satt utenpå slangen. Dermed kan jeg justere åpning slik jeg vil. Nå fungerer måleren fint. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/342.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1251_zpsa7ee090a.jpg.html)
Montert det åpne luftfilteret igjen, og fått LMM litt lengre unna turboen. Fikk også fått på plass den originale spylervæsketanken.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/343.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1259_zpsa66da2e6.jpg.html)
Funnet ut av fjuskinga?:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Funnet ut av fjuskinga?:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja, det har jeg faktisk. :D Den begynte jo å tulle etter at jeg monterte luftfilterboksen. For å få plass til boksen måtte LMM stå litt nærmere turboen. Har nå flyttet tilbake det åpne filteret og fått LMM ca 10 cm lengre bort enn det den gjorde med luftfilterboksen. Nå fungerer den fint igjen. :) Har også vridd opp ladetrykket en del. :cool:
Gratulerer så mye! Morro da gitt :D Hva er planene fremover?
Har mange planer for denne bilen, men jeg må nok innse at jeg verken har tid eller penger til å gjennomføre absolutt alt jeg har lyst til. Det blir fort mange kroner påkost.
Men kan jo fortelle litt hva jeg har tenkt og lyst til:
- bruke bilen en hel del :)
- lage noen enkle coilovere
- tilpasse 530D kassa
- montere ei skikkelig sperre i bakakselen
- ordne noen stilige plåtfelger
- lage egent grenrør
- ordne til en større turbo (kom gjerne med innspill her :) )
- bygge 3" eksos
- større alu intercooler
- grøvre trykkrør og muligens 3" gasspjeld
Har også lyst på IPD momentstag, panhardstag, stabstag og polyforinger i hele understellet. Men dette får jeg se ann. Blir dyrt gitt.
Gratulerer med godkjenning! Verdien på bilen synker ikke akkurat med den teksten i vognkortet.. =)
Finurlig Reodor-løsning på struping av luft til måler.. ;)
Flott!!:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Gratulerer med godkjenning! Verdien på bilen synker ikke akkurat med den teksten i vognkortet.. =)
Finurlig Reodor-løsning på struping av luft til måler.. ;)
Takker. Nei, det hjelper nok litt ja. Meg bekjent er det ikke veldig mange andre 240r i Norge som er godkjent med 16V turbo. Ser det til tider kretser et par rundt til salgs i hvertfall.
Hvordan går det med prosjektet ditt forresten?
På tide med en update vel. :)
Måtte bare se hvordan delebilen så ut skikkelig lav. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/825.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1277_zpse3e36607.jpg.html)
Fikk ei pakke i posten på fredag. :) Valget falt på denne, da Truetrack trengs å shimses og er mye dyrere. Gidder ikke shimse og ordne diffen uten å overhale hele akselen. Måtte bare få inn ei sperre lett og rimelig som funker. De manglet krysspinnen jeg skulle ha så tok litt tid før de fikk sendt delene, men da de først fikk sendt pakka gikk det unna.
Pakka ble levert på et postkontor i USA på tirsdag, og på torsdag ettermiddag hadde den gått i gjennom den norske tollen. Imponerende. Fikk også skrevet ned verdien på pakka en hel haug. :cool: Måtte heller ikke betale noe på postkontoret for å få ut pakka. Så lurer på om jeg får ei regning i ettertid, hvis ikke, så ble det et relativt rimelig kjøp.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/826.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1297_zps04e47e1e.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/827.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1296_zps8acae943.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/828.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1302_zps01dafc0d.jpg.html)
Ut med stikkakslinger. Røsty bremseskjold.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/829.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1301_zpsfcdc7e76.jpg.html)
Rensket diffen litt. Den plata over boltene til kransen kappet vi ta.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/830.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1305_zps572ea837.jpg.html)
Locker`n
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/831.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1306_zpsf26bf9a5.jpg.html)
De shimsa her var bøyd fant jeg ut, slik at jeg ikke fikk riktige klaringer i lockern. En kamerat hadde heldigvis en diff liggende med rette og fine shims. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/832.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1326_zps4f985f28.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/833.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1331_zps9039c293.jpg.html)
Aussie Locker ferdigmontert. Kransen er skrudd til med korrekt moment og med litt Loctite på gjengene. Lagrene ble grundig rengjort og satt inn med olje.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/834.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1338_zpsd473abef.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/835.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1345_zpsa880eb97.jpg.html)
Difflokket hadde en 1cm med olje, tectyl og rust på seg. Kunne jo ikke montere det. Her har det blitt rengjort og den groveste rusta slipt ned.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/836.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1325_zps9b5a855c.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/837.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1332_zps6e548585.jpg.html)
Ny olje ble også fylt på.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/838.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1350_zps8461ee9c.jpg.html)
Stikkakslingene var ikke svært pene.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/839.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1340_zps555d692e.jpg.html)
De fikk naturligvis en liten shinings. Hjullagrene ble rengjort og smurt opp med nytt fett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/840.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1341_zps730f1ab8.jpg.html)
Godt med updates! :)
Prosjektet mitt surrer og går i bakhodet hver gang jeg legger meg, litt synd at bilen er noen hundre mil unna..
Har ett lite mål om å få prøvemontert motor når jeg kommer hjem en tur i juli.. Se hvordan løsninger som egner seg for motorfester.. =)
Blir bare bedre dette iallefall! :)
Ser bra ut dette ja :D
Alltid fint å få litt shinings på delene og :D
grattis med godkjenningen! veldig bra!!!! :)
Kult det du gjorde med skivene! Skal jeg notere meg bak øret når mine står for tur :D
Kult det du gjorde med skivene! Skal jeg notere meg bak øret når mine står for tur :D
Ja synes det ble ganske pent.
Men over til noe annet.
Jeg fylte 18 år i dag og har hatt oppkjøring. Bestått.:D Yeeehaa. Det var deilig.
Så bilen har gått en del i dag. :) Vært en tur i Sverige og henta noen deler også, kommer nok en update en gang. Kan melde om at bilen går greit. Noe småfiks er det. Clutchen slura et par ganger ved bånn gass i 110 i fjerde gir. Tenkte kanskje at jeg hadde stramma clutchen for mye slik at den lå på, men hvis jeg slakker den så får jeg den ikke i gir. Trenger jeg lengre clutchkabel?
Ellers så har jeg montert en annen dumpventil og blendet den originale. Motorstyringa liker ikke helt detta, så får se om jeg får ordnet dette i morra.
volvobrage
19/06/14, 21:56
Gratulerer med lappen!:D
Kristian N
19/06/14, 22:57
Grattis! En dag du aldri glemmer det;-P
Sent from my iPhone using Tapatalk
--
Jeg fylte 18 år i dag og har hatt oppkjøring. Bestått.:D Yeeehaa. Det var deilig.
-- Vært en tur i Sverige og henta noen deler også,--.
Gratulerer så mye! Så du tør å kjøre i utlandet med midliertidlig førerkort? :rolleyes:
Gratulerer så mye! Så du tør å kjøre i utlandet med midliertidlig førerkort? :rolleyes:
Så lenge han har bedt om å få sånn ekstra lapp så er det lov :)
Bare å si ifra til den som sitter i skranken og printer ut midlertidig førerkort om at du har muligens tenkt deg utenlands, og da blir det bare skrevet på arket :) Gjorde det sjøl når jeg tok lappen for drøyt 4 år siden :)
Åja, hehe. Er vel uansett ikke største greia det der. Skulle bare erte´n litt ;)
Takk takk gutter. :) Er ganske godt å bare kunne kjøre av gårde på egenhånd. (lovlig hehe)
Politi fulgte litt etter meg første dagen med lappen da, hehe de er ikke gode. Kjørte en runde nede i byen så fulgte de etter meg hjem ned i boligfeltet. Hadde ikke no lyst til å preke med dem akkurat da så jeg fresa fra dem etter at jeg kom meg rundt en sving.
Fikk ordna meg sånn lapp slik at jeg fikk kjøre i Sverige ja. ;)
Kan også fortelle dere at lockeren bråker en del. :cool: Får en del rare blikk fra folk. Men det kan jeg leve med. Fordelene med den veier godt opp for ulempene.
Politi fulgte litt etter meg første dagen
Faen, de kanke ha mye å gjøre de folka der...:mad:
Faen, de kanke ha mye å gjøre de folka der...:mad:
Hehe, nei de er litt morsomme.
Anyways, her er en update. :)
Hjemmelagde coilovere Del 1:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1717.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1386_zpse0c99a3b.jpg.html)
Synes ikke at bilen er lav eller stiv nok. Derfor bestemte jeg meg for å lage noen enkle coilovere selv får å få den litt lavere og litt stivere.
Delene har jeg kjøpt fra Rallyshop.se og det var dette jeg hentet i Sverige første dagen med lappen.
2,25" * 7" fjører. 500lbs foran og 400lbs bak. Får se hvordan dette kommer til å fungere.
Startet med å ta av fjørbeina fra delebilen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1718.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1280_zps3a37f791.jpg.html)
Rustne og fæle.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1719.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1281_zpse8436a63.jpg.html)
Bremseskjolda har gått ned i størrelse med åra. Tips om hvor man får kjøpt nye, rimelig? :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1720.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1283_zps27f0217f.jpg.html)
Rensket de for detaljer.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1721.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1285_zpsec83a824.jpg.html)
Kappet av fjørskåla til den originale fjøra.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1722.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1287_zps780ec767.jpg.html)
Fått de sandblåst. Takk til Rånås Lakk AS. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1723.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1323_zps83b80e86.jpg.html)
Fått på noe grunning i mellomtiden slik at de ikke skal begynne å ruste. En liten stund før jeg begynte med dem igjen.
Legg merke til de tilnærmet rustfrie 940 stålfelga i bakgrunn. Muligens et seinere prosjekt. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1724.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1336_zpsde60250a.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1725.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1337_zpse116b6ec.jpg.html)
Borret opp hullet i fjørskålene til den samme diameteren som demperne.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1726.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1381_zpsb7c27c32.jpg.html)
Dreid demperen 8mm ned. Fra det sporet og nedover.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1727.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1380_zps94775fe5.jpg.html)
Slik at det bare er å montere den nye fjørskåla og det originale topplageret som originalt. Nice. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1728.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1385_zps2327db7c.jpg.html)
Neste er da å slipe ned fjørbeinet slik at gjengehylsa sklier pent over. Slipte med rondellskive på vinkelsliperen. Fungerte fint.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1729.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1390_zpsa94d0171.jpg.html)
Sveisa fast gjengerøret i ønsket posisjon.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1730.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1400_zpsa0fbfafc.jpg.html)
La en sveis under den første sveisen i tillegg og slipte de slik at jeg fikk en jevn overgang. Belastningen her er jo kun nedover så regner med at det holder.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1731.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1402_zps0dd2592a.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1732.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1409_zpsdf7d69cb.jpg.html)
Disse måtte slipes litt i kantene for å kunne gå klar fjørene.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1733.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1413_zps115f0245.jpg.html)
Prøvemontering. Ser meget bra ut.:cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1734.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1416_zpsfaff0e75.jpg.html)
Litt svart lakk slår aldri feil.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1735.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1422_zps2f729f26.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1736.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1430_zpsb329cd1a.jpg.html)
Neste var demperne. Jeg valgte å bruke original demperne fra delebilen. De virket bra og var Volvo dempere. Trolig byttet i nyere tid.
Her har jeg boret et 5mm hull i demperen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1737.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1425_zps0573c839.jpg.html)
For å så tappe ut oljen og erstatte den med tjukkere olje. Gammel olje bakerst. Denne var veldig tynn og kan minnes veldig om vann. Jeg fylte på mineral 10W-40 olje som er en god del tjukkere. Etter å ha fylt på ny olje sveiste jeg igjen hullet jeg hadde lagd. Demperne ble merkbart tyngre å dra ut. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1738.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1426_zpsa15480de.jpg.html)
Her er de ferdig montert. Topplagra fikk seg også en shinings.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1739.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1438_zpsc64f7b02.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/06/1740.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1440_zpsc833bf60.jpg.html)
Dette er noe jeg har gjort for å ha noe som er billig og enkelt for å få bilen lavere og stivere. Disse tillater ikke voldsom senking, da demperne fort bånner. Det jeg satser på er at jeg kan kjøre den relativt lav og i tillegg ha noe demping igjen og la være å bånne den ved at jeg har stive fjører og stivere dempere. Er en bruksbil tross alt.
Dersom man ønsker skikkelig lav bil (relativt billig) så kan man i tillegg korte inn fjørbeinet 3" og montere SAAB 900 dempere. Dette var noe jeg vurderte, men da måtte jeg kjøpe nye dempere og i tillegg finne en måte å korte inn fjørbeinet på. Noe jeg ikke gadd nå. Det får eventuelt bli på coilovere Vol.2. Får jo noen fjørbein tilovers når jeg monterer disse, hehe.
Gromt prosjekt! :)
Gratulerer så mye med godkjenning av vil og førerkort! :)
Tøft at du lagde egne coilovers :) gleder meg til å se hvor lav bilen blir :D
Bra jobb med coiloversene! Ser helprofft ut:) Men må jo ha tatt en evighet å fylle de demperene gjennom det lille hullet??
Mye kosta delene til coilover? Ser meget pent ut :)
Virker som mange sliter med svampete bremser på 240? Sett flere poster om dette. Skal bare være å lufte etter Haynes boka... Men prøv å få en til å hjelpe deg med å lufte. Så får du stengt nippelen når pedalen er i bunn.
Sleit med dette jeg og. Men fikk hjelp og luftet flere ganger etter haynes boka å da ble alt bra.. tror det var 3 ganger vi gikk over hele bilen :P
Leser også at flere plages med å få luftet bremsene skikkelig. Etter at jeg skrev innlegget tok jeg å byttet den forgreninga som sitter ved venstre forhjul. Luftet deretter bremsene på nytt. Fremdeles som før, kanskje noe bedre. Luftet så bremsene 2 ganger til. Da begynte det å hjelpe. Nå får jeg klemt pedalen relativt hard uten motoren i gang og jeg har normale bremser. Føler at jeg pedalen skulle blitt litt hardere når jeg klemmer på den uten vakuum, men jeg tror den er bra nå. Kan prøve å lufte de på nytt seinere etter at jeg har kjørt litt.
Så litt hva jeg gjorde i helga. :)
Slik så det ut før jeg begynte. Bremserøra har dårlige nipler. Slangene er morkne og antydninger til skader og de var dårlig festet. Om jeg hadde demontert dem hadde jeg heller ikke klart å montere alt sammen. Bremseskivene var rustne og slitt spor i. Klossene var det også slitespor i.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/42.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1445_zpsa465bacf.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/43.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1447_zps4ddbb457.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/44.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1453_zpsea40b97f.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/45.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1460_zpsc1c0b6d8.jpg.html)
Litt nytt stasj.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/46.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1442_zps54185b2e.jpg.html)
Har aldri lagd bremserør før, men synes det gikk ganske bra. :) Flenseverktøyet fra Biltema holdt forresten til å flense to ganger med før det ble filler. Fikk byttet det i et nytt sett som har holdt enn så lenge. Bøye og ordne etter beste evne.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/47.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1461_zpscca4a998.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/48.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1471_zps6ca12377.jpg.html)
Kaliperne ble demontert og rengjort og pusset for løs rust/maling.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/49.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1474_zps45f13a72.jpg.html)
Klosser fra delebilen. Disse var i god stand med mye mat igjen på.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/50.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0017_zps0b9a7661.jpg.html)
Navene fikk også en overhaling. Hjullagrene ble demontert, nøye rengjort og smurt opp med nytt fett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/51.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1434_zps5d423efb.jpg.html)
Brakettene til bremserør/slanger fra delebilen var i mye bedre stand enn de jeg hadde. De som stod på bilen hadde rustet i forkant slik at det ikke var hull, men bare to U spor i braketten. Vanskelig å feste bremserøra og slangene som tiltenkt da.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/52.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0003_zpsfff38b62.jpg.html)
Nye bremserør montert og skikkelig festet. Forrige eier hadde noen tvilsomme løsninger.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/53.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0041_zpsca1482ac.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/54.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0005_zps418f6eae.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/55.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0037_zpsf6d71640.jpg.html)
Coiloverne montert. Er deilig med rene deler. Nye bremserør og slanger gjorde seg. Har malt bremsekaliperne røde slik at bilen skal gå ekstra fort.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/56.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0029_zpsfcd982ec.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/57.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0032_zps055f9a38.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/58.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0025_zps38403f4f.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/59.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0028_zpsf0ef2eab.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/60.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0038_zps0c9b7cfb.jpg.html)
Ser bra ut!
Morro å se oppdateringer herifra, godt arbeid med coilovers og håndtverk forøvrig, ikke bare "delebytting" =)
Stå på! =)
Bra arbeid :D
Godt å se noen som tar seg god tid til å få det til å se bra ut og :)
Har malt bremsekaliperne røde slik at bilen skal gå ekstra fort.
Haha! ;) Ser drit bra ut Daniel! Er sånn jeg har tenkt å gjøre etterhvert også når det blir 30 timer i døgnet. Hehe.
Morro å høre at dere liker det jeg gjør. :) Det er motiverende.
Gleid: Hehe, alt til sin tid.
Har fått omregistrert bilen slik at jeg står som eier av den. :) Ordnet også forsikring på meg i dag. Premien ble ganske grei synes jeg.
Har gjort litt innimellom denne uka:
Hjemmelagde coilovere del 2
Jeg dreide ned toppen av de øvre fjørskålene slik at anleggsflata mot vangen er like stor som originalt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/201.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140703_215308_zps0e46e6bb.jpg.html)
Aluminiumsrør er det ikke alle som har. Fant et mekanisk verksted like i nærheten som hadde no rør jeg kunne lage noe ut av. Her har jeg kappet det opp og dreid ned hvert av rørene noe slik at de skal passe inn i fjørskålene.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/202.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140703_215324_zps0611c103.jpg.html)
Her har jeg sveisa de ferdig. Dette har jeg gjort for da skal det mer til før fjørene "hopper" ut. Den originale leppa er kun 1 cm lang, kontra 4 cm nå.
Har aldri TIG sveist før, så fikk et lynkurs før jeg prøvde meg.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/203.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0047_zps124180b2.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/204.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0048_zps9f19017a.jpg.html)
Gjengerøret bak. Sveise det på 3,3mm stålplate. Var det jeg fikk tak i lettvint. Diameteren kunne ikke ha vært noe spesielt større, ellers ville den gått utafor bærearmen noen steder.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/205.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0050_zpsc7f12383.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/206.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0051_zpsde6bdf61.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/207.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0052_zps76782472.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/208.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0054_zpsd4e55d0d.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/209.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0058_zpsd1fb13cd.jpg.html)
Om det var første gang du sveisa med tig, og i tillegg alu, så burde du gi deg selv en klapp på skulderen :D
Er ikke mange som tar det så lett.
kjøper gjerne ett sett med coilovers bak fra deg!:D
Om det var første gang du sveisa med tig, og i tillegg alu, så burde du gi deg selv en klapp på skulderen :D
Er ikke mange som tar det så lett.
Dro et par striper rett før det, men ikke noe mer. Synes det var artig så gleder meg til å få trena mer på aluminiumsveising.
Jeg var ikke nøye nok med rengjøringa før sveisinga så jeg gjorde det nok litt vanskeligere for meg selv.
Gjengerøret sveisa jeg med MIGn hjemme.
kjøper gjerne ett sett med coilovers bak fra deg!:D
Hehe, detta lager du enkelt selv. ;) Så forresten at Pedersens racing hadde noen coilover sett bak til 240 for en liten stund siden. Det jeg har lagd var ikke veldig mye billigere enn det settet de solgte.
Tok periodisk kjøretøykontroll i dag. Null feil. Godt å få det unna. Da er den god for to nye år. :D
Berg Performance
09/07/14, 10:05
Eu kontroll med coiloverene ? =P
Eu kontroll med coiloverene ? =P
Hehe, er ikke alle som er like leie å ha med å gjøra. :)
Jessda. Har fått skrudd litt tidligere i uka i mellom jobbinga. Var på Gatebil sammen med noen kamerater på lørdag. Det er jo som alltid helt rått. GOD MOTIVASJON for å bygge videre! :D
Tenkte å dra på Aftertracken på kvelden, men endte opp på en festival i "nabo byen" med flere kjentfolk. Bra dag. :)
7" 400 LBS fjører
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/819.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0048_zpsbcc0b364.jpg.html)
Fant ut at det ble vanskelig å montere dette når jeg hadde en løs mutter og en løs bolt. Endte opp med at jeg sveisa en mutter i bunn av gjengerøra. Det var ikke lett, men jeg la på godt så tror det holder. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/820.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0091_zps2e1ffeca.jpg.html)
Ferdig montert. Her har jeg også mekka noen stropper slik at bakakselen ikke går for langt ned og fjørene hopper ut av spora sine. Om jeg skulle gjort dette igjen ville jeg nok ha gått for 8" lange fjører bak. Får ikke senket den så mye uansett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/821.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0093_zpsf04018ac.jpg.html)
Kan senke den latterlig mye bak. Fortsatt noe mer å skru på her.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/822.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0055_zps76600594.jpg.html)
Her er høyden jeg satt den på.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/823.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0089_zpsa8801ab8.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/824.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0087_zps00943b84.jpg.html)
Til sammenligning. Fra første side.
http://forum.vccn.no/img-dump/2013/06/181.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/269e1e48-7180-419e-9a4f-ab4d59e65b92_zps5b65d6f0.jpg.html)
Kunne jo ikke dra tomhendt hjem fra Gatebil. :cool: Avtalte med "SINISTER FINNI" her inne tidligere denne uka at han skulle ta med denna på Gatebil. Så da endte jeg opp med å kjøpe den. :) Dyr helg.
Dette er en Garret T60. Kulelagret og T3 flens. Nå ska vi få fart på gamle rødblokka. Alltid risiko å kjøpe slikt brukt, men det er virker ikke til å være mer slakk i akselen enn det skal være. Og det sies at den skal være svært lite brukt.
AR.70 på compressor og AR.63 på turbin. 4" inn og 2,5" ut på lufta. 3" V-bånd ut på eksosen.
Tok en kjapp måling for nysgjerrighetens skyld av hjula. (ikke dønn nøyaktig)
Compressorhjul: Inducer 60mm Exducer 76mm
Turbinhjul: Exducer 57mm Inducer 64mm
Her til sammenligning med en Garret turbo i fra en 740. (som er større en den turboen jeg bruker)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/825.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0098_zpsf7e3cc03.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/826.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0099_zps1ba08891.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/827.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0100_zpsfb797012.jpg.html)
Er påsveist en V-bånd flens. Ser meget bra ut. :) Blir god flyt her.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/828.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0101_zps752b49de.jpg.html)
Demonterte den for å se etter skader/tilstand og måling av hjul. Så bra ut.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/829.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0095_zps2228c386.jpg.html)
Med på kjøpet fulgte også ei varmelue turboen og en ny ekstern wastegate med. WG er en HKS kopi sak, 60mm. Veldig stor synes jeg. Kan bli vanskelig å legga rør til føler jeg. Den burde i alle fall ikke ha noe problem med å holde trykket nede, om det er ønskelig. Ser flere er greit fornøyd med disse, i og med at det er kina saker. Flensen ut av WG er større enn eksosen jeg har på bilen nå. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/830.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0097_zps3aa6d250.jpg.html)
Har MYE jobb foran meg nå om jeg skal få dette til å fungere. Er spent.
Blei ganske moderat høyde på bilen nå :) ikke for høy og ikke for lav :)
Er vel smak og behag! :) Men synes kanskje den er noe lav bak jeg da:P Jeg villa ha skrudd litt opp bak, og om det er klaring i hjubue osv forran, litt ned der :)
Må ha den litt lavere bak siden buen sitter lavere bak.
Ellers blir det burnestuk...
Bildet du omtalte som "latterlig lav" bak er vel helt innafor der du bor? Hehe...
Med friskt minne om figuren som kappa ut mellomakseltunnelen fordi mellomakselen skrapa.
Blei ganske moderat høyde på bilen nå :) ikke for høy og ikke for lav :)
Akkurat slik jeg vil ha den. :) Også er den mye stivere enn før.
Er vel smak og behag! :) Men synes kanskje den er noe lav bak jeg da:P Jeg villa ha skrudd litt opp bak, og om det er klaring i hjubue osv forran, litt ned der :)
Hjulbuene bak på 240n er lengre ned enn buene foran så er derfor den ser slik ut når jeg justerer høyden slik at bilen er rett. Slik jeg vil ha den.
Justerte den forresten en halv tanke opp bak før jeg dro på Gatebil, i tilfelle Vegvesenet skulle sutre. Orka ikke dem. Justerer den nok tilbake.
Må ha den litt lavere bak siden buen sitter lavere bak.
Ellers blir det burnestuk...
Bildet du omtalte som "latterlig lav" bak er vel helt innafor der du bor? Hehe...
Med friskt minne om figuren som kappa ut mellomakseltunnelen fordi mellomakselen skrapa.
Hehe, er det. Er mange Volvoer rundt her som har godt heng.
Var et par kamerater som skulle til en skrot i Sverige i dag for å hente noen Opel motorer, så da ble jeg med de. Viste seg at de hadde stengt denne uka, men vi fikk tak i en som jobba der. Opelmotorene hadde han "solgt" så de fikk vi ikke. Tenkte jo som så at vi ikke kunne dra tomhendt hjem, så spurte om han ville selge den Volvo 16V motoren jeg hadde sett der tidligere i sommer. Nei, den var det en fra Norge som hentet forrige uke sa han. Jattet litt mer med han og spurte om vi ikke skulle ta en titt på motoren. Ok da, sa han, hehe.
Ble enig om pris og dro den med oss. Kjekt å ha.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/898.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0103_zpse73fb300.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/899.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0106_zps6dece9ee.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/900.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0113_zps6ea870f4.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/901.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0115_zps3d2eb215.jpg.html)
Konge motivasjon for mange andre dette :) Når jeg leste tråden i begynnelsen tror jeg at jeg klarte og overse at du kun er 18 år, det er utrolig konge å se at en på min alder gidder og gjøre noe ordentlig. Her jeg bor er det om å gjøre om å kaste ting sammen og ut å råne igjen..
Ser du har mye gode løsninger på ting, har du noen du skrur med eller tukler du mest alene? Stå på hvertfall detta blir bra:)
Enig med Skårholen! Veldig artig og motiverende tråd å følge med på det her! Ting blir skikelig gjort, ikke noe mygel og mekk. Angående høyden synes jeg den ble perfekt! Skal være litt lavere bak ;) Hvertfall her i Særp! Hehe.
Det som også er med senking:) 240 sitter bedre på veien om bakenden er lavere enn fronten:) gammelt rallycross triks:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Konge motivasjon for mange andre dette :) Når jeg leste tråden i begynnelsen tror jeg at jeg klarte og overse at du kun er 18 år, det er utrolig konge å se at en på min alder gidder og gjøre noe ordentlig. Her jeg bor er det om å gjøre om å kaste ting sammen og ut å råne igjen..
Ser du har mye gode løsninger på ting, har du noen du skrur med eller tukler du mest alene? Stå på hvertfall detta blir bra:)
Artig å høre. :) Det er godt noen har trua, hehe. Jeg skrur litt alene også er det noen ganger kamerater med som hjelper til. Er en del som er litt giddalause nå om sommeren merker jeg, hehe.
Enig med Skårholen! Veldig artig og motiverende tråd å følge med på det her! Ting blir skikelig gjort, ikke noe mygel og mekk. Angående høyden synes jeg den ble perfekt! Skal være litt lavere bak ;) Hvertfall her i Særp! Hehe.
Det er bra dere liker det. :) At dere blir motivert av det er jo kjempe bra. :) Prøver jo å gjøre ting litt halv seriøst.
Det som også er med senking:) 240 sitter bedre på veien om bakenden er lavere enn fronten:) gammelt rallycross triks:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Hehe, er bare bra da. Synes forresten at den er skikkelig fin å kjøre nå. Den sitter (relativt) godt i svinga så en kan kjøre med grei fart. Det er morro.
Skjer mye annet rart fortida, men har en liten update. Hjalp en kamerat med å montere coilovere på en Passat her om dagen. Spesielt å kjøpe TUV godkjente coilovere til 3 tusen. Stod HIGH PERFORMANCE på de nye fjørbeina foran, da måtte jeg skratte litt hehe.
Fått delebilen på hjul og inn i garasjen. Godt i gang med å løsne toppen og det rundt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1077.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0120_zps6f250614.jpg.html)
Av med ho. Enkle å jobbe med disse 8V toppene. hehe. Noen som forstår hva jeg har tenkt til?
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1078.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0124_zps58666ebf.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1079.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0129_zpsf3c8bbb9.jpg.html)
Det er synes jeg er litt stilig. Volvo brukte mange av de samme løsningene sine opp i gjennom tidene som vi ser går igjen. Den originale B234 manifolden passer rett på den originale 240 eksosen. Lettvint om man skal kjøre sugemotor.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1080.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0134_zpsf231a0a2.jpg.html)
Men det skal jeg jo ikke. Dette blir spennende. Usikker på hvor jeg skal plassere den. Har bare begynt å tenke litt. Tips?
Planen er å tilpasse alt i delebilen for å så skru alt over i bruksbilen når den tid kommer. Har bare en bil med skilt så kjekt at den er kjørbar så mye som mulig. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1081.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0139_zps2735b3e0.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1082.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0142_zpsa58fc065.jpg.html)
Eller kanskje slik? Få vridd og ordna litt så.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1083.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0144_zps65b0cfce.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1084.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0147_zpsd809ff2d.jpg.html)
Monter den så du slipper å endre på downpipen kanskje? Ellers selger yoshifab kit fra 16v topp til 8v grenrør, så du kan bruke det grenrøret du hadde på denne toppen også. Men bra blir det uansett :)
Planen er å lage et grenrør selv. :) Downpipen passer ikke og er alt for liten, så det må gjøres om på. Ingen ting passer egentlig så alt må tilpasses. :)
Bestilte noen deler tidligere i uka og var i Sverige og hentet de i dag. :D
Diverse snacks som må til.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1511.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0167_zps3e31e3d0.jpg.html)
Er noe rart her altså. Tror de har glemt å sveise sammen grenrøret. :confused: :cool: Det i den venstre esken fant jeg på jobben til fatter og er rør til og fra WG.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1512.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0168_zps0d556518.jpg.html)
Filterflytter må til, da jeg tror det blir trangt om plassen. Dette har jeg hatt liggende en stund.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1513.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0166_zps9eb87d5b.jpg.html)
En feit intercooler. Slik som ungdommen liker. Denne har en total bredde på 57 cm og cellepakka har måla: 400X350X102. 3" tilkoblinger. Denne skal jeg få plass til bak grillen, foran radiatoren. Slik at jeg har god plass til å eventuelt ha en stor radiator seinere. Ville egentlig ha en breiere intercooler, men det lar seg ikke gjøre uten å flytte batteriet og å montere smale lykter.
Valgte derfor å gå for en som var 4" tykk for å veie opp for manglende bredde. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1514.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0169_zpsec5ca98f.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1515.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0165_zps8e0ba3da.jpg.html)
Fikk med flens til turboen da jeg kjøpte den, men synes ikke den passet noe bra.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1516.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0172_zpsce814122.jpg.html)
Denne her var mye bedre, flotters. Hvordan vil dere anbefale å feste turboen? Bolter med muttre, kun bolter, eller studs jeg skrur inn i gjengene og sveiser de fast og bruker muttere til å feste med? Har litt lyst til å gå for sistnevnte løsning. Tror det blir lettest når man skal tre på turboen med pakning og tral.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1517.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0171_zps249ac568.jpg.html)
Rør inn til WG. Fant ikke et som passet perfekt mot flensen, men fant dette som passet perfekt inne i flensen. Er ei leppe den ligger i mot innvendig som den flukter med.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1518.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0175_zpse93bf034.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1519.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0176_zps9340eec0.jpg.html)
Rør ut fra WG fant jeg heller ikke eksakt hva jeg ville ha, men tenkte å mekke til det kone røret slik at jeg får brukt en rørdimmensjon som er litt mindre enn det som er ut av flensen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1520.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0178_zpsa9209da4.jpg.html)
Hvordan løser en dette på en god måte? Kollektoren er jo "kvadratisk" og T3 flensen er jo avlang. Er det bare å kappe ned kollektoren en del slik at den passer sånn tålig mot flensen også legge på sveis på innsiden og slipe slik at man får en jevn og fin overgang innvendig?
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1521.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0179_zps8b63d05e.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1522.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0180_zps1f5ba386.jpg.html)
Klarte å bestille disse feil. Så må finne på noe lurt for å få dem kona ut mer, ahh.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1523.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0182_zps020e9afe.jpg.html)
Detta blir bra. :)
volvobrage
25/07/14, 06:57
Kollektoren kan du kappe litt også viss du skjærer bitte litt på sidene på kan du banken den så den får forma til flensholet:)Gjorde detta på kollektoren til Riviera her inne, det blei bra:)På 5ar kollektoren min gjekk det ikkje med banking så der lagde eg eit pressverkøy eg kjørte nedi med pressa. Ligger bilder av det i tråden min:)
Lyst å smi noe parts til meg mens jeg er på sjøen?:) gjengerør med plate å borra hull i bunn, å fjørstyringer i topp?:p fjører har jeg liggende frafør i 2,25":p
Sent from my iPhone using Tapatalk
Kollektoren tror jeg kanskje jeg ville ha kappa ned i høyden så slipper du å kappe den opp og sveise inn trekanter...
Brage: Takk for tips. Er stadig innom tråden din og sjekker. :)
chbre: Jeg har dessverre ikke tid til det. Jobber en del og skrur på biler til kamerater i blant, så jeg rekker ikke å gjøre alt jeg vil selv med mitt eget prosjekt.
Men i dag har jeg fått gjort litt. :)
Med inspirasjon fra Brage, ble disse verktøya til å kone med lagd. Er dårlig med skrapstål hjemme, så dette er kappa av ei veiv jeg hadde liggende, hehe.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1778.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0204_zps82c3c0eb.jpg.html)
Se her ja. Har slipt kollektoren ned litt i høyden og slått inn verktøyet til den passet bra.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1779.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140728_173611_zpsfcd4917c.jpg.html)
Røra mot topplokksflensen var leie å få tilpasset skikkelig med en hammer og liten skrustikke. Ei 60 tonns presse gjorde saken litt lettere.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1780.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140728_173700_zps4a9509eb.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1781.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/20140728_173705_zpsa6068d4f.jpg.html)
Så TIG sveisa jeg delene. Ikke lett det her. Er morro da. :D Andre gang med TIG apparat i hånda, første gang på stål.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1782.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0190_zpsfef2cb84.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1783.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0192_zps3819ee08.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1784.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0200_zps7b4b27e7.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1785.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0199_zpsec24c212.jpg.html)
Ganske fornøyd med overgangene her. Skal porte mer.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1786.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0203_zps9d7629ee.jpg.html)
Nå kommer den vanskelige delen. Hvor skal denna turboen stå :confused:
Ser strøkent ut som vanlig!
Alltid hyggelig å høre. :)
Har fått gjort litt de siste dagene. Ofte jeg hjelper kamerater, så i går monterte jeg coilovere på en nyere Golf.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/233.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0238_zps401f1f22.jpg.html)
I det siste har det gått i grenrørbygging. Brukte mye tid på å plassere turboen. Veldig mange ting man må ta hensyn til når man driver med dette.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/234.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0210_zps6bc5a614.jpg.html)
Men etter en god stund kom jeg opp med noe.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/235.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0224_zps68a14475.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/236.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0233_zps49e3307d.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/237.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0234_zpsd9aaef61.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/238.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0244_zpsa8bb591f.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/239.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0245_zps8b1d594a.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/240.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0248_zpsb8891806.jpg.html)
Det blir litt vinkel bakover på turboen. Dette på grunn av at compressorhuset måtte gå klar oljeadapteret på blokka. Hvor mange grader kan turboen helle før det blir noe problem med olja og lagera? (Vet at det ikke er noe problem i tilfellet mitt.)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/241.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0256_zps6ac8baa5.jpg.html)
Ser jo litt stilig ut. Er greit fornøyd med tanke på at det er det første grenrøret jeg har bygget. Rørene er ikke eksakt like lange og de skulle optimalt sett hatt slakkere vinkler, men var slik det ble og var plass til. Tror dette kommer til å fungere mye bedre enn 940 grenrøret og adapterplata jeg bruker nå.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/242.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0267_zps6c33eaa0.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/243.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0287_zpsd0748b24.jpg.html)
Røret inn på WG er 60mm. Dette er relativt stort og jeg ser det blir vanskelig å tilpasse det inn i kollektoren.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/244.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0264_zps277f6aa7.jpg.html)
Dette røret er 48mm utvendig. Tenker heller å bruke dette og bruke et overgangsrør inn i WG som bildet under viser. Må vel fungere mer en bra nok? Vil jo fylle seg opp med eksos uansett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/245.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0265_zps390dcb78.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/246.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0266_zps62f55ebf.jpg.html)
Slik tenkte jeg å ha wastegaten.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/247.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0284_zps44f903b6.jpg.html)
Oljereturen tenkte jeg å ha inn på nippel som sitter i blokka, men vinkelen er litt for slakk og det blir knekk på slangen. Får se om jeg lager et rør fra turboen mot nippelen i blokka også en liten slangebit i mellom de to. Eller om jeg sveise inn en rørbøy i bunnpanne og legger slangen som vist litt lenger ned.
Hvor mye vinkel må det være på oljereturen? Dette er jo en kulelagra turbo så er vel ikke så voldsomt store mengder igjennom denne i forhold til en med glidelager? Noen som har tips til ekstra oljefilter jeg kan montere på oljeturslangen for å forhindre at turboen får i seg urenheter. Kulene i lagra er vel ganske kresene på dette ser jeg for meg. Hvordan specs skal jeg se etter i et filter? Kanskje TESS har noe jeg kan bruke?
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/248.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0278_zpsd70fd79a.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/249.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0279_zpsb8d83aa9.jpg.html)
det grenrøret det blir tøft ja. stilig laget at rørene kommer opp i par og turboen samlet under. det likte jeg! :) bedre enn at turboen står på display langt fram og opp som de fleste gjør!!!
Marius Nilssen
04/08/14, 23:56
Vet ikke hvorfor nesten ingen lager slike grenrør på b230 motorer. Ser stadig vekk fremhjulsdrevne biler som civic og evo hvor folk bruker grenrør med slik utforming.
Så og si alle med turbo volvo har turboen opp og fram eller ned og bak og har selv lurt på hvorfor jeg ikke har sett noen som har gjort slik som dette.
Flott arbeid med grenrøret, blir veldig bra :)
Vet ikke hvorfor nesten ingen lager slike grenrør på b230 motorer. Ser stadig vekk fremhjulsdrevne biler som civic og evo hvor folk bruker grenrør med slik utforming.
Så og si alle med turbo volvo har turboen opp og fram eller ned og bak og har selv lurt på hvorfor jeg ikke har sett noen som har gjort slik som dette.
Flott arbeid med grenrøret, blir veldig bra :)
Er flere som har hatt grenrør ala detta som er vist over.
Mye av grunnen er at folk vil at det skal se kult ut og ikke tenker så hardt over funksjonen, de vil ha turboen opp og fram for at alle skal se når panseret sprettes.
Med tanke på varme er det bedre å ha turboen under, så slipper en at eksosen varmer opp komp huset mere enn nødvendig.
På biler med tverrstilt motor kan det også være en del men hensyn til plass. Er ikke alle biler en kan boltre seg i på samme måte som en gammel volvo.
Morro å høre at dere liker det. Ganske fornøyd selv. Forstår godt hvorfor mange har turboen opp. Mye enklere å dra røra da, også er det mye bedre plass til grenrøret.
Har mekka eksos i det siste: Var på grensetreffet i Halden i helga så var ikke så veldig produktiv. Artig vare.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/718.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0304_zps50c5779d.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/721.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0309_zps5dfaad5b.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/723.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0308_zpscf57cc18.jpg.html)
Har vært i Stavanger tidligere i uka og kjøpt en Cheva VAN. Skal bli russebil. 240n gikk overraskende uten problemer den 1100 km lange turen. Eneste er at den bruker litt olje (noe med sylinder nr1) og vindusviskerne ville kun fungere på hakk nr3 en time før vi var hjemme. Til tross for at bilen er lav og stiv, at eksosen durer og lockeren kan være interessant å kjøre med så fungerer bilen faktisk ganske bra og kan fint kjøres langt med. Forbruket ble ikke målt, men det var under en liter på mila. Oppegående. Forbruker ved kjøring i distriktet her hjemme er noe høyere.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1186.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/IMG_62281_zps6a01a363.jpg.html)
En kamerat bråbestemte seg her for at han skulle lakkere 140n sin, så har pussa, sveisa og sparkla litt på den i dag.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1190.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/IMG_62301_zpse488955f.jpg.html)
Noen bilder av eksosen på bil. Trangt og fælt blir det. Det bør i allefall fløde godt, i motsetning til sugerør greiene jeg bruker nå.:cool:
Er spent på hvordan lyden blir.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1194.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0324_zps0246c00d.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1198.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0326_zps1148a653.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1200.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0329_zps12fbf920.jpg.html)
En kamerat var oppom med sin originale 940 med FK motor som han syntes gikk litt for dårlig. Jeg hadde en Vikingchip på lur som vi dytta inn og en "pysventil" jeg fant i skuffen som jeg kobla på. Justeringsventilen er av typen Kina (de alle selger som fås i jålete farger). Denne struper bare luften som går i gjennom den, i motsetning til den ventilen jeg bruker som har kule og fjær i seg. Som da i motsetning vil holde tett til den åpner og ikke slippe litt forbi hele tiden. Var svært skeptisk til den ventilen og spoolupen ble svært dårlig. Fungerer ikke disse pysventilene bedre enn som så. Vi fikk jo høyere trykk men seint i registert, i motsetning til hva min gjør med samme turbo.
Vasket bilen utvendig og tørket over motorommet i stad. Blir en tur på Rudskogen i morra å titte litt. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1205.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0315_zps9636e76e.jpg.html)
Lagd røret som går fra grenrøret og til wastegaten i dag. Bare punktet foreløpig. Legg merke til vinkelen på utløpet av WG. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1427.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1481_zps9b745520.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/1430.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1479_zpsb6d0c9a1.jpg.html)
Artig at du har lagd grenrør selv! :)
Ser bra ut!
Artig at du har lagd grenrør selv! :)
Ser bra ut!
Takker.
Skolen har begynt igjen, så går trått om dagen.
Prøver å finne en løsning på dynamoplasseringen. Det er ikke plass på høyre sia lengre, så jeg må ha både servo og dynamo på venstre side. Tenkte jeg skulle lage en brakett selv, men det var ikke så lett.
Ser noen bruker en slik brakett og tenkte jeg skulle prøve det om jeg får tak i en. Er dog usikker på om pluggledningene vil gå klar med tanke på at fordeleren er kortet inn og jeg har saab fordelerlokk der pluggledningene peker ut til siden. Noen som forresten har en slik brakett?
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/07/1314.jpg (http://s95.photobucket.com/user/larset/media/volvo/IMG_5131.jpg.html)
Fikk lagd røret ut fra WG i helga i hvertfall. Er mange småting som må ordnes og lages, men det kommer seg litt etter litt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/2490.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1492_zps39c81f96.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/2495.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1496_zps2cc1271a.jpg.html)
Usikker på om det er akkurat den braketten jeg evnt har, men skal titte litt etterpå.
Ellers er det morsomt å se at du har arbeidslyst.
Usikker på om det er akkurat den braketten jeg evnt har, men skal titte litt etterpå.
Ellers er det morsomt å se at du har arbeidslyst.
Fant du noen brakett Wrasko? Hadde vært flott om du hadde det, er jo ikke langt bort til deg. Trur jeg har kjørt forbi huset ditt i det krysset borti Kallak før.
Lagde feste til oljekjøleren i dag. Skal også lage en liten brakett på andre siden, rett ved lykta.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/2742.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1499_zpsb52024a6.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/2743.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1503_zpsf4608443.jpg.html)
Tenkte også å flytte horna ned hit. Penere å ikke ha dem bak grillen, også vil det vel kjøle noe bedre ved å ikke ha de i grillen, hehe.
Ledningene rekker akkurat ned til den nye plasseringa.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/08/2744.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1504_zps1e1b22df.jpg.html)
TurboThomas
06/09/14, 21:29
Tøft prosjekt! Følger med ;) Angrer nesten litt på at jeg kjøpte 90 modell altså.. hadde vært tøft med turbo og 16v :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/09/249.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/IMG_6238_zpsffbc4493.jpg.html)
Godt å se du står på :) Liker den bilen din :D
Godt å se du står på :) Liker den bilen din :D
Prøver jo. :) Legger forresten merke til at tråden har passert 40 TUSEN visninger. Ganske rått.
Helgas fangst: Den strøkne 940 stålfelgen og braketten kjøpte jeg i Sverige. Resta på bildet kjøpte jeg av Lillengen. Hovedsakelig en 16V topp som det er tatt noen styringer av. Får se hva jeg gjør med den. Kjekt å ha. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/09/489.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1517_zps19703ebf.jpg.html)
Var hos Stian Sørlie og kjøpte meg et par 2,5-3" silikon bend. Bare å lage trykkrør nå.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/09/490.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1520_zps79783073.jpg.html)
Et spørsmål angående intercooleren. Måtte du kappe i fronplata for å få plass? Eller fant du en som passer imellom? Jeg får ikke plass hvis jeg skal sette min foran radiatoren. Den blir for bred...
Intercooleren min passer inn foran radiatoren, men jeg måtte kappe i platene på hver side for å få plass til slangene. Hvor brei er intercooleren din? Dersom du er lei å kappe i bilen kan du flytte coolern og radiatoren lenger bak i bilen, slik det står originalt på turbobilene. Evt kjøpe en modeltilpasset intercooler.
Jeg valgte å plassere den under frontplata for å få den mer skjult, og for å ha plass til en stor radiator og vifte dersom det skulle bli et behov senere.
Ja, jeg ser at du hadde noen braketter som lot deg flytte alt lenger bak. Var på Volvo og prøvde å få tak i de, men er visst ute av produksjon. Vet du hvor man ev. kan få tak i sånt?
ICen er 70cm bred, så må kappe for å få plass til slangene ja...Den stammer egentlig fra en 940 og den er tydligvis litt bredere i fronten.
Må få tak i noen brakketter brukt da. Er garantert noen på forumet som har. Festene jeg har er i fra en 740 turbo.
Trenger kun noen enkle spacere for å få de til å passe. Mye enklere å få tak i 740 fester, enn 240 fester.
Må få tak i noen brakketter brukt da. Er garantert noen på forumet som har. Festene jeg har er i fra en 740 turbo.
Trenger kun noen enkle spacere for å få de til å passe. Mye enklere å få tak i 740 fester, enn 240 fester.
Takk for tips! Blir en tur til lokale skrotnissen nå! ;)
Noe nytt da, Daniel?:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Gratulerer med ny bil, og gratulerer med oppstart av ny bil ;)
De andre feila fikser du nok fort :)
Jo takk. Ble fort litt mer skruing på nye bilen enn jeg hadde tenkt. Har derfor lagd en egen prosjekttråd på den for de som vil følge med litt. Blir dessverre litt dårlig med oppdateringer på 240n frem til jeg får 940n på veien.
http://forum.vccn.no/showthread.php?66703-Daniel-B-Volvo-940-Ombygging-fra-automat-til-manuell
Et lite spørsmål. Driver og prøver å lappe sammen trykksiden på min nå, altså alt fra Filter, LMM til turbo og fra turbo gjennom IC til innsug. Og de silikonslagene og slikt som var på 940 passer selvfølgelig ikke heeelt, Ser du har no svarte greier på din som ser ut til å passe bra. Er dette hyllevare eller har du laget detta sjøl? Har du også et nærbilde av plassering av luftfilter og LMM? Sliter veldig med plassen nede ved spylertanken. Takk! :)
Har intercooleren din koblingene øverst eller på midten?
Jeg bruker hovedsakelig rør og slanger i fra en 740 turbo, der det er trykk. I og med at dette er ment til en annen bil med 8V, så forlenget jeg slangen på varmsida med et lite stykket 2,5" eksosrør og en silikonslange.
http://forum.vccn.no/img-dump/2013/12/1012.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/P1010118_zpsb5d927d1.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2013/12/1013.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/P1010121_zpscbfdfbd6.jpg.html)
Inn til turboen har jeg brukt et eksosrør og noen silikonslanger. Koblinga inn på turboen er vel 2,5" om jeg ikke husker feil, også har jeg en overgang til 3" for at den skal passe den grøvre LMMn.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/01/1050.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0292_zpscbca2fef.jpg.html)
Da jeg skulle til Vegvesenet for å godkjenne ombyggingen tilpasset jeg en Toyota Corolla luftfilterboks. Det var ekstremt trangt, men jeg fikk til og med plass til den enorme originale spylervæsketanken, slik at gutta på Vegvesenet skulle bli ekstra fornøyde.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/05/1295.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1204_zpsc58de649.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/05/1294.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_1202_zps4c4df45d.jpg.html)
Håper dette var noe til hjelp.
240n blir forresten brukt fra tid til annen og fungerer greit. Clutchen er det fortsatt noe rart med, men det gidder jeg ikke se noe på.
Har ikke fått skrudd noe som helst bilen enda, så er dårlig med oppdateringer dessverre. Men jeg skal prøve å komme sterkere tilbake. :D
For de som har lyst til å følge litt med på hva jeg driver med, så hender det at jeg oppdaterer tråden til 940n jeg har.
Takk for hjelp! De bildene hjelper veldig samt at det er digg å slippe å lete så altfor lenge etter slanger som passer nå som jeg vet hvor sånn ca de er fra. Jeg fant faktisk en luftfilterboks fra en Honda som passer oppi der :-)
Filtvedt Racing
14/11/14, 05:40
Heisan.
Hadde problemer selv med olje inn i 1 sylinder.
Da var dessverre toppen sprekt mellom innsug og oljekanal.
Så det nesten ikke. Men min var jo LITT:) portet og da:).
Lykke til. Men belag deg på og bytte topp.
Rune
Har fått skrudd litt igjen. Fikk rengjort toppen noe og smekket det sammen. Den toppen her har stått lenge tror jeg, så det tok overraskende lang tid før løfterne fylte seg med olje og ga seg med tikkinga. Motoren ble også en smule varmere enn vanlig, rakk ikke se på det, men tror det er noe med elvifta. Gjenstår å se om det lekker olje inn i sylinder nr 1.
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/11/609.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0348_zps859e129b.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/11/610.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0352_zpscd6c1b61.jpg.html)
Får håpe det er ok nå da :)
Berg Performance
01/12/14, 22:08
Blir bra dette ! Hadde neppe fått godkjent B230 16v her oppi.. Ser du brukte biltemas krympelakk på innsuget, varmet du opp denne etter lakkering ?
har nå lest gjennom hver eneste side i tråden din! Godt utført arbeid!! :) Ser jeg må lage meg coilovere jeg også B-) Får håpe du får fikset problemet med olja i syl 1! :)
@Berg
Hehe, ja er litt forskjell på Vegvesenet rundt om. Min lokale trafikkstasjon virker også til å være en av de verre.
Hang innsuget opp foran en kraftig dieselvarmer etter lakkering. Men vil ikke anbefale deg Biltemas krympelakk. Den var lei å jobbe med og jeg fikk ikke resultatet jeg ønsket, ei heller var den skikkelig svart. Så klart, kan hende du er heldigere med resultatet. Sjekk ut VHT sin krympelakk feks. ;)
@Ola
Hyggelig å høre. :) Artig at du tok deg tid. Bare å få lagd seg coilovere vet du. Tenk igjennom hvor harde fjærer du bestiller, med tanke på hva bilen skal brukes til.
Får slenge med et bilde av begge bila. 240n har fått noen rustne vinterhjul og ser litt trist ut.
940n ble eu godkjent for en stund siden og blir brukt hver dag. Har også fått senka den ca en halv meter. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/12/61.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0542_zps488bf3f5.jpg.html)
Nå er det bånn gass på skolen med tentamener også skal vi forhåpentligvis lakkere russebilen til helga, så er alt for lite tid igjen til 240n dessverre. Oljeproblematikken kommer jeg tilbake til.
Hvor harde fjører kjører du med, og er du tilfreds med det?
Bilen min blir vel mer eller mindre lekebil med sperre, litt frissert sugemotor og høy utveksling..:-P vil ha den så lav som mulig egentlig
Hva er lengda på fjørene da?
Fin russebil btw! ;-)
Ønsker alle en riktig god jul. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2014/12/656.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0614_zpsadb2fefa.jpg.html)
Hva er lengda på fjørene da?
Fin russebil btw! ;-)
Fjørene er 7" lange, men de kunne sikkert vært en tomme eller to lengre. ;)
Jo takk. Den ble overraskende bra, med tanke på at den var rullemalt og var såppas rusten.
Vil det gå ann og lage coilovers foran på 940en også?
Vil det gå ann og lage coilovers foran på 940en også?
Åjada ;) http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=282147
Takktakk :) Da skulle man bare få tak i et fjørben eller to, så må man vel gjøre et forsøk på å få boforsen lav.
Har skjedd litt smått i garasjen. Har ikke fått tatt noen bilder, men da er det ihvertfall håp for noen oppdateringer framover. :D
Har skjedd litt smått i garasjen. Har ikke fått tatt noen bilder, men da er det ihvertfall håp for noen oppdateringer framover. :D
Venter i spenning!
volvobrage
21/01/15, 20:35
Venter i spenning!
Samme her!:D
Hehe, det er bra gutter. :D
Får se om jeg får ut ei liten oppdatering i løpet av helga. :)
240n står forresten slik om dagen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/704.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0744_zpsc840ebbb.jpg.html)
Hei og hå. :D
I helga har det vært 70 års lag, diverse sosing, streetmeet i går kveld og russebilfiksing i en litt redusert tilstand i dag. Fikk derfor ikke gjort noe på 240n i helga, hehe. :)
Men jeg kan by på noen få bilder jeg rakk å knipse forrige helg.
Fått ordna slik at jeg kan ha servo og dynamo på samma sia. Fordelerlokket butta i braketten, så jeg har slipt og kappa i den i tillegg til å ha spaca den ut noe.
Det jeg ikke tenkte på når jeg drev med det er at jeg kan vri rotoren og snu fordelerlokket slik at det peker bakover i bilen. Så dette skal gjøres noe om på. :) Reimer er skaffet av TESS.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/781.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0708_zpsf885354a.jpg.html)
Uttak til tomgangsregulator.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/782.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0713_zps4d5801f3.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/783.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0714_zps5cf49cff.jpg.html)
:cool: Har blant annet fått lagd trykkrør og luftrør inn til turbo, tilpasset dumpventil, lagd vannrør til turbo, ordna radiatorslanger, lagd ekstra feste til oljekjøler og flyttet horna under venstre framlykt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/784.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0717_zps5a9476fe.jpg.html)
Også har jeg tatt ut motoren.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/785.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0728_zpsb124e826.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/786.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0732_zpse52a65e3.jpg.html)
Slik så lamellen ut. Har hatt problemer med at den har sluret noen ganger.
Svinghjulet har da antagelig ikke vært helt plant slik at det ikke har tatt tak over hele lamellen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/787.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0742_zps2d9a9c30.jpg.html)
Prøvemotor med bunnpanna fra den andre og gromgirkassa ble satt sammen og plassert i bilen for videre tilpasning.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/788.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0739_zpse2299d43.jpg.html)
Naturchips
25/01/15, 16:29
Ser veldig bra ut :)
Kjører uten spylevæske du? eller har du gjemt spylertanken en plass?
Takker. :) Har ikke montert spylervæske tank enda. Den originale tanken er alt for stor, så får se om jeg finner en liten snerten en jeg kan bruke.
Jeg har tenkt til å montere filterflytteren på innerskjermen ved høyre framlykt så jeg får se om det er plass. Evt får jeg sette den i bagasjen.
Biltema hadde en liten snerten en på 1L med pumpe og alt. Hadde den i 240n min...
Presis den jeg tenker å kjøpe. :) En kamerat monterte nylig en slik i 140n sin. Kompakt og fin den. Bor du forresten i Mysen Ole?
vangsfreaken
26/01/15, 12:40
1 liter må da bli irriterende lite... Spesielt om man bruker bilen på vinteren :p
Sent from my iPhone using Tapatalk
Funker fint på sommerføre det. Men på vinteren blir det litt snaut...
Men når en ikke har så mange alternativer så er det en grei løsning.
Ja har flytta til Mysen nå se, 1mnd siden sånn ca...
1L holder nok for meg. Få lurt tanken et sted det er plass i motorrommet så blir det bra.
Nå ble det mye spylervæske prek her. Viktigste er jo at den spoler.
Velkommen til byen. Her det skjer vettu, hehe. :)
Vært i Sverige å henta disse. Pakke fra KLracing og Bakaxel :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/980.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0809_zpsf94169ea.jpg.html)
Inneholdt mye artig snacks.
Div slanger, koblinger, klemmer, smidd ståldrev til veiva, retainere til doble fjærer mm
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/981.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0814_zpscf5fc6ac.jpg.html)
Sachs 618 trykkplate til BMW M20. Ny slavesylinder, utløserlager, mellomaksellager. Stum 6 pucka sinterlamell. 84- 96mm hardy. Tror detta blir bra. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/982.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0811_zps718d811e.jpg.html)
Eneste er at sentreringsverktøyet til clutchen passer ikke i lamellen, og begge er 35mm/10 splines.
Spørsmålet er da om lamellen eller verktøyet er feil...
Retainerne passet heller ikke de doble ventilfjærene mine, så må nok bestille noen nye.
Drivi litt smått i helga.
Fikk målt bredden på splines til kassa og det viser seg at jeg har riktig lamell. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/27.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0822_zps1c5887e9.jpg.html)
Titta litt på dette med girkassa. Skal være mulig å få detta til å fungere. Blir gode gamle Volvo spaken. Har bare lagt spakstellet oppi for å se hvordan jeg skal gjøre det.
Er også greit med plass i tunnelen til kassa.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/28.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0818_zps5f8a3f33.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/29.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0819_zps95daea55.jpg.html)
Her står 240 M47 mellomaksel på. 7/940 aksel blir for lang. Akselen er som dere ser noe for kort. Jeg må uansett tilpasse mellomaksellager holder da jeg skal bruke 7/940 holder. Akselen skulle egentlig stått et par cm lengre bak (se lageret i forhold til merkene i bilen). Men akselen går over hele splinsen til den bakre delen av mellomakselen.
Vil dette gå bra?
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/30.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0820_zps1696ad5d.jpg.html)
I dag har jeg lakkert litt deler. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/31.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0832_zpsb28926f9.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/32.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0835_zps7e3fdc60.jpg.html)
Snakk med http://www.gknservice.com/no/hjem.html
Om jeg ikke husker feil, betalte jeg 1800,- for forlenging og balansering av min mellomaskling på en 740 jeg hadde. Verdt alle penga etter min mening :D
Ser bra ut ellers :D
Tips: Når du skal lage spakstell så bruk mest mulig av volvodelene.
På de bmw kassene jeg har vært borti så har den runde hylsa som kobler spakstellet sammen med akselen i kassa passa fra volvo.
Den har vært mere tight og fin enn de slarkete bmw greiene.
Ønsker du å tighte den enda mer så shims ut slark med stoppskiver osv så blir det veldig tight og fint...
Takk for tips. :)
Snakk med http://www.gknservice.com/no/hjem.html
Om jeg ikke husker feil, betalte jeg 1800,- for forlenging og balansering av min mellomaskling på en 740 jeg hadde. Verdt alle penga etter min mening :D
Ser bra ut ellers :D
Angående mellomaksel, så lurer jeg veldig på om jeg kan bruke den som den er. Jeg må uansett tilpasse lagerholderen og jeg kan da like gjerne flytte den en cm eller to fram.
Om det fungerer å ha det slik, så setter jeg stor pris på å spare 2 000 kr på forlenging/korting av mellomaksel.
Fremre del av akselen dekker hele splinsen av bakre del. Originalt skal det også være litt gleppe i mellom akslene, riktignok 2 cm mindre.
Med tanke på at jeg har senket bilen en del, så vil vinkelen på bakre del av akselen bli ganske hyggelig i forhold til originalt, og ser ikke for meg at det evt vil slite for mye på lageret.
Tips: Når du skal lage spakstell så bruk mest mulig av volvodelene.
På de bmw kassene jeg har vært borti så har den runde hylsa som kobler spakstellet sammen med akselen i kassa passa fra volvo.
Den har vært mere tight og fin enn de slarkete bmw greiene.
Ønsker du å tighte den enda mer så shims ut slark med stoppskiver osv så blir det veldig tight og fint...
Jeg har ingen av BMW spakstelldelene, så alt blir Volvo. :) Og til min store overraskelse så fant jeg ut det samme som du, at hylsa i fra Volvo passet rett på BMW kassa.
Tight og fint slår vel aldri feil.
Ordna 12.9 bolter til hardykoblingen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/123.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0846_zps22f7f33b.jpg.html)
Tenkte så på at jeg kan ordne meg 12.9 bolter til toppen også, men da er det vel pinnebolter som gjelder?
Disse skrus da helt i bunn av gjengene i blokka og med tilhørende skive og mutter? Noen som vet mål på slike pinnebolter?
Er det evt noen fordel å kjøre 12.9 bolter kontra originale strekkbolter?
For din del holder vanelige strekkbolter LENGE, grunnen til disse blir brukt er pga høye effekter/høyt trykk.
Det negative er at du må etterstramme disse, å du vet jobben med å ta av øvredel av toppen.
Sent from my iPhone using Tapatalk
For din del holder vanelige strekkbolter LENGE, grunnen til disse blir brukt er pga høye effekter/høyt trykk.
Det negative er at du må etterstramme disse, å du vet jobben med å ta av øvredel av toppen.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Klar over at de originale boltene holder, var derimot ikke klar over at ARP/12.9 måtte etterstrammes. Er noen ganger man ønsker at en driver med 8V, hehe.
Jeg har ett sett med org strekkbolter som kun har blitt dratt til en gang (fra fabrikk), men disse burde jo egentlig ikke bli brukt igjen.
Har mulighet til å få tak i 12.9 bolter svært rimelig og tenkte at kanskje dette var fint. Disse kan jo brukes flere ganger. Studs får jeg nok ikke tak i like billig.
Du kan bruke strekkboltene opp til 5 ganger. Hvis du er i tvil, mål å se om de er innaforr tolleransen
Sent from my iPhone using Tapatalk
Jeg har aldri dratt etter studsene jeg har. (12.9)
Mine har jeg kjøpt på BCB.
Hvis du tenker på å bytte, kjøp noe som er beregnet på dette og ikke putt noen random bolter.
Disse blir for tykke og du tetter igjen oljekanalen som forskyner toppen olje. (Det dråpeformede hullet i toppen/blokka)
De som er laget for formålet er dreid ned på samme måte som org-boltene.
Jeg har aldri dratt etter studsene jeg har. (12.9)
Mine har jeg kjøpt på BCB.
Hvis du tenker på å bytte, kjøp noe som er beregnet på dette og ikke putt noen random bolter.
Disse blir for tykke og du tetter igjen oljekanalen som forskyner toppen olje. (Det dråpeformede hullet i toppen/blokka)
De som er laget for formålet er dreid ned på samme måte som org-boltene.
12.9 bolter kan være en annen sak, men arp må etterstrammes ivertfall
Sent from my iPhone using Tapatalk
Jeg har aldri dratt etter studsene jeg har. (12.9)
Mine har jeg kjøpt på BCB.
Hvis du tenker på å bytte, kjøp noe som er beregnet på dette og ikke putt noen random bolter.
Disse blir for tykke og du tetter igjen oljekanalen som forskyner toppen olje. (Det dråpeformede hullet i toppen/blokka)
De som er laget for formålet er dreid ned på samme måte som org-boltene.
Kasta oppi 12.9 bolter fra tools med brako hue på min :p Klaska sammen, kjørt og etterdratt 2 ganger.
Kjører bilen hver dag te jobb. Bytta kam på den litt etterpå, ingen tegn til gjennomslag :) Kjører hardere ventilfjærer.
8V topp vell å merke
Daniel "spotted in action" på vestlandet i sommeren som var;)
http://i1072.photobucket.com/albums/w364/ole96/IMG_8017_zps8bf310d0.jpg (http://s1072.photobucket.com/user/ole96/media/IMG_8017_zps8bf310d0.jpg.html)
Kjekt med innspill ang toppbolter. :)
Da går jeg nok for de originale strekkboltene i lag med en ny Elring toppakning. Ved en senere anledning når det skal oppgraderes så blir det nok en tykkere Cometic pakning og 12.9 studs/ARP.
Se der ja Ole. Det var en artig tur. :D Skulle fått spaca ut de Eiker felga mine.
Ordna litt med mellomaksel og lagerholder i helga. :)
Dratt av det gamle lageret og rengjort akselen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/373.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0848_zps1a8b24b3.jpg.html)
Pressa nytt lager i lagerholderen og deretter på akselen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/374.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0849_zps8c976f95.jpg.html)
Modifisert 240 opphenget til lageret til å passe 940 lageret. Pussa også ned det som var av rust og gav den litt lakk.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/375.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0857_zps203f0720.jpg.html)
Her er den montert på bilen. Måtte også flytte opphenget litt fram. En ting mindre på lista. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/376.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0859_zps0ada35f0.jpg.html)
Var detta kurrant jobb eller? Må enn ha ei presse, eller er det mulig å få til kurrant elers? :) Ikke noe risting etter du dete akslingen? Merka du den på noen måte før du delte den eventuelt?
Var detta kurrant jobb eller? Må enn ha ei presse, eller er det mulig å få til kurrant elers? :) Ikke noe risting etter du dete akslingen? Merka du den på noen måte før du delte den eventuelt?
Å bytte lageret var kurrant ja. Brukte en avdrager til å få lageret av. Brukte så det gamle lageret til å presse det nye lageret inn i lagerholderen. Dette gjorde jeg i skrustikka. Deretter satte jeg holder med lager på akselen og slo på innerringen på lageret til den satt der den skulle.
Om du ikke har presse eller avdrager til å få av lageret så kan du kappe opp til du står igjen med innerringen. Innerringen skjærer du da ett hakk i, så dypt som du tør og setter en flattrekker/el lignende og slår et hardt slag på den. Ringen vil da sprekke opp og løsne.
Ser bra ut dette :D
Morro å høre. :) Gleder meg til å kjøre 240 igjen kjenner jeg.
Morro å høre. :) Gleder meg til å kjøre 240 igjen kjenner jeg.
Skjønner jeg godt :D
Ok, takker for en detaljert forklaring! :)
Ok, takker for en detaljert forklaring! :)
Bare hyggelig ;)
Ordna girkassefester i dag. :) Bruker nye typen travers da den gamle hadde rustet i hjel og denne er breiere som tillater meg å sette putene rett oppå. Den har også et bedre design som tillater å ha eksosen høyere opp i bilen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/482.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0861_zpsd337a6a0.jpg.html)
Men synes kassa står litt mer til venstre enn den skal. Men om jeg måler bakerst på kassa så er det ikke så verst, og det ser bra ut bakover med tanke på mellomaksel og oppheng til den. Om det ikke fungerer skikkelig får jeg heller gjøre om på det seinere. Kan jo slipe opp hulla til foringene og flytte disse litt da jeg monterer ferdig.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/483.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0864_zps3dda3aa7.jpg.html)
Ellers så passer det ganske bra. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/484.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0867_zps90ed5883.jpg.html)
Det stivet også av motoren ganske betraktelig. :D Neste på lista er å tilpasse spakstell.
Hvor kjøpte du den hardykoblinga?
Sliter med dette jeg...........http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/493.jpg
Kjøpt på LMR
Sent from my iPhone using Tapatalk
Bruk hardy fra bmw e34 m5, holder bedre enn denna aluklumpen med poly foringer:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Bruk hardy fra bmw e34 m5, holder bedre enn denna aluklumpen med poly foringer:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Kjøpte 2 stk
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/494.jpghttp://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/495.jpg
Gått i stykker begge to, så orginal holder holder bedre.
Men ser denne han har over her, er ikke lik som disse jeg har. Så skal ikke sammenligne
Sent from my iPhone using Tapatalk
Dette var jo ikke så morro å se. Har du linet opp drivlinja di skikkelig?
Hardykoblinga er kjøpt på bakaxel.se Greia er at boltsirkelen på kassa er 96mm mens den er 84mm på mellomakselen..
Er nok tålig de samme materialet i den jeg har som din.
Når jeg snakket med han på lmr.se
Så sa han at det har hatt problemer med de fra andre kunder og. Så han sendte meg en ny type (det første bilde jeg postet) så han skulle sende en ny en.
Det kan jo være at det ikke er 100% rett. Satte jo motor å mellom akksling i samme høyde som før.
Men han sa jo at det kunne ikke være mere en 1-2 grader feil helling å det er ikke mye å gå på altså.
Dette skjedde noen timer før jeg skulle i benken. Å det var kl 03.00 på natta å da monterte jeg en hardykobbling ifra en dele bil jeg hadde stående. Den har holt siden den gang
Sent from my iPhone using Tapatalk
Jeg gir denne hardyn et forsøkt. Om det ikke blir noe greie på så får jeg evt skjøte sammen BMW mellomaksel med Volvo akselen og bruke standard 530D hardykobling.
Har fått ordna spakstell. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/616.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0868_zpsb09f6238.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/617.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0870_zps89007d08.jpg.html)
Gode gamle Volvo spaken. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/618.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0875_zps0885c186.jpg.html)
Tar tid å få detta bra. Men ble sånn tålig fornøyd til slutt. Eneste er at jeg synes gira er litt nærme hverandre. Tenker da på at det kan være lett å bomgire spesielt fra andre til tredje for å legge den i femte i stedet. Men tror det skal gå bra, blir nok vandt til den med en gang.
Skjøtet også på underdelen av selve spaken for at det skulle bli litt tettere i mellom gira, shortshift som ungdommen kaller det. :D
Tenkte ikke på at hardyn bygger en del, men var jaggu klaring nok.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/619.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0877_zps54bb8695.jpg.html)
Ser bra ut :D
Shortshift er flotte greier :)
Vært i Sverige å henta disse. Pakke fra KLracing og Bakaxel :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/980.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0809_zpsf94169ea.jpg.html)
Inneholdt mye artig snacks.
Div slanger, koblinger, klemmer, smidd ståldrev til veiva, retainere til doble fjærer mm
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/981.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0814_zpscf5fc6ac.jpg.html)
Sachs 618 trykkplate til BMW M20. Ny slavesylinder, utløserlager, mellomaksellager. Stum 6 pucka sinterlamell. 84- 96mm hardy. Tror detta blir bra. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/01/982.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0811_zps718d811e.jpg.html)
Eneste er at sentreringsverktøyet til clutchen passer ikke i lamellen, og begge er 35mm/10 splines.
Spørsmålet er da om lamellen eller verktøyet er feil...
Retainerne passet heller ikke de doble ventilfjærene mine, så må nok bestille noen nye.
Hvilket utløserlager bruker du? :D
Usikker på hva eksakt lageret er til. Tror det er et "standard" lager som passer de fleste kassene. Det er ihvertfall 50mm høyt. Men er usikker på om jeg kan bruke det, eller om jeg trenger et som er lavere eller høyere. Når vi er inne på det med utløserlager. Hvor nærme skal lageret ligge trykkplata da clutchen er ute? Skal det ligge innat, men bare så vidt?
Så også litt nærmere på dette med svinghjul og clutch i stad. Skal bruke F svinghjul som jeg skal dreie plant, men anleggsflata til lamellen lå litt lavere enn jeg trodde. Hvor mye kan jeg dreie av triggerhullene uten at sensoren mister signalet? Hulla er 10mm i diameter.
Har dreid svinghjul i dag. Men pga gammel dreiebenk med litt kast i så dreide vi ikke helt ferdig.
F brønnsvinghjul neddreid:
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/789.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0882_zps67c5d625.jpg.html)
Har tatt av 3,2kg til nå. :D Det blir nok litt til i og med at det skal borres nye hull og skal dreies mer. :)
Ikke ta for mye da :p Kjedlig med kløpte bein!
Ja, det er upraktisk. Men innbiller meg at sjansen for at det eksploderer blir mindre om jeg letter det, kontra å ha det originalt.
Kristian N
20/02/15, 08:01
Folk jeg har prata med mente det kunne være skummelt pga at svinghjulet ikke er like hardt tvert igjennom. Altså at herdinga ikke er lik. ?
Blir bra dette, zf`n er knallgod å gire med. Jeg har kjørt med original volvo hardy i 3 år nå siste året med 550nm på hjul og 2 skivet tilton clutch. Er nokk ekstra viktig att akselen er godt linet opp når man bruker alu hardy pga att den "flekser" mindre enn original :) stå på :)
Folk jeg har prata med mente det kunne være skummelt pga at svinghjulet ikke er like hardt tvert igjennom. Altså at herdinga ikke er lik. ?
Er dette noe du er sikker på angående Volvo svinghjul? Ser flere dreier slike svinghjul..
Hadde planer om å kjøpe smidd svinghjul fra John V i USA, men pga den ugunstige kursen og økonomien min, så ble ikke det noe i denne omgang.
Blir bra dette, zf`n er knallgod å gire med. Jeg har kjørt med original volvo hardy i 3 år nå siste året med 550nm på hjul og 2 skivet tilton clutch. Er nokk ekstra viktig att akselen er godt linet opp når man bruker alu hardy pga att den "flekser" mindre enn original :) stå på :)
Håper det. :D Ja, har trua på ZF`n. Virker som gode og solide kasser. Er ikke mye fleks i den hardyn, så håper jeg har fått det rett nok. :)
Har tatt av toppen på motoren i dag. Tydelig at det fortsatt kommer olje inn i sylinder nr1.
Det er altså ikke ventiltetninger, toppakning, eller topp som er problemet. Får ta ut stemplet å se, er nok noe rart med ringene.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/814.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0891_zpsd692148d.jpg.html)
Dette er toppen som sto på nå.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/815.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0893_zps63defbed.jpg.html)
Men den var møkkete og fæl, med et par knekte pinnebolter og ventiler med mye sot og koks.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/816.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0897_zpsb8837049.jpg.html)
Fant derfor fram den gamle toppen. Den som stod på motoren først.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/817.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0894_zpsf2a7ba4a.jpg.html)
Tok så ut ventilene. Også sandblåste og glassblåste jeg dem. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/818.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0902_zpsa5338ca3.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/819.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0903_zpsb9cb7241.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/820.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0906_zps3b984500.jpg.html)
Jeg kjørte over ett år, med spinning og herjing hver dag, med neddreia f svinghjul og 400hk, uten at noe skjedde:) svinghjulet var like fint den dagen jeg solgte det:)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Kristian N
21/02/15, 02:12
[QUOTE=Daniel.B;937452]Er dette noe du er sikker på angående Volvo svinghjul? Ser flere dreier slike svinghjul..
Hadde planer om å kjøpe smidd svinghjul fra John V i USA, men pga den ugunstige kursen og økonomien min, så ble ikke det noe i denne omgang.
Nei som jeg skrev så er dette noe jeg er blitt fortalt rundt omkring når jeg har forhørt meg. Ikke noe jeg har erfart selv.
Tror svinghjulet blir bra jeg. :)
I dag har toppen fått seg en omgang.
Et par bilder av hvordan det så ut før jeg begynte.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/883.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0913_zps34c063a7.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/884.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0918_zpse4d5e882.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/885.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0922_zpsaf1d6b14.jpg.html)
Her har jeg rota litt rundt i kanalene. :) Dette er første gangen jeg porter.
Har hovedsakelig fjernet og avrundet stygge kanter som dere ser på bildene over og glattet ut overganger.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/886.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0931_zpsd079fde9.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/887.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0939_zpsdfbbea0e.jpg.html)
Ekosen åpnet jeg litt i taket i enden av kanalen for å matche grenrøret bedre.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/888.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0944_zpscf6a4f39.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/889.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0957_zps26684a15.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/890.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0954_zps94f0d5ec.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/891.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0960_zps96e16709.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/892.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0962_zpscc6a24c7.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/893.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0964_zps28b93412.jpg.html)
Åpnet ikke enden i innsugskanalene noe, da disse allerede var større enn innsuget og matchet ganske så bra.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/894.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0968_zpse1109dd2.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/895.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0969_zps235b1e6f.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/02/896.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0971_zps57506934.jpg.html)
Ser bra ut det der da :)
hva brukte du? :)
Sent fra min GT-I9506 via Tapatalk
Ser bra ut det der da :)
hva brukte du? :)
Sent fra min GT-I9506 via Tapatalk
Takk. :) Har brukt en vanlig fres og en tynn fres, begge luftdrevne og fra Biltema.
Tok bort mest materiale med fil av wolframkarbid og slike filer med steiner og avsluttet med sliperuller. ;)
Har forresten levert svinghjulet og toppen til maskinering i dag. Kan hende det tar litt tid før jeg får de tilbake.
Har fått tilpasset clutchpedal i dag. :D
Kjøpte masterpumpe av H.Ihle her på forumet, om dagen. Kjapp og grei handel. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0074_zpsr8kwyr6q.jpg.html)
Pedalene originalt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/2.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0066_zpskmnavkek.jpg.html)
Original clutchpedal til venstre og modifisert pedal til høyre. Har kappet av festet til wiren og lagd nytt feste til pumpa. Pedalen har jeg forlenget og flyttet opp, slik at den skal fungere sammen med nye pumpa.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/3.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0076_zpseuo2jlbi.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/4.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0077_zpsskadqseq.jpg.html)
Pedalane nå.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/5.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0078_zpsmr0ftonq.jpg.html)
Tok også å vrei og ordna litt med fjøra, slik at den fungerer også. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/6.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0082_zpsghzhduzx.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/45.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0083_zpsxoqq22gz.jpg.html)
Gjort reint for gammal lakk.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/46.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0099_zps9bbyh8xe.jpg.html)
Etter at innsuget ble kortet inn ble det noen stygge kanter i skjøtene. Dette er jo inte bra.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/47.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0096_zpsd2hiick1.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/48.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0097_zpsdyy3zldk.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/49.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0104_zpszn113yol.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/50.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0103_zpsxx1mntfu.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/51.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0106_zpsn4kcp19w.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/56.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0122_zpswhqw4fr7.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/57.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0124_zpspyebokb1.jpg.html)
Alltid fint å finne ut hvorfor ting ikke er helt som de skal :)
Alltid fint å finne ut hvorfor ting ikke er helt som de skal :)
Ja har jo vært en del fundering på hva det har vært, så er morro om det ordner seg nå :)
Tok å vaska reint, lakkerte og monterte sammen innsuget i stad.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/139.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0139_zps4wnnlqpu.jpg.html)
I og med at jeg var så godt i gang, så tok jeg spakstellet i samma slengen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/140.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0147_zpsa75xh55m.jpg.html)
Takk takk.
Sveisa ferdig grenrøret i dag. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/248.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0168_zpsqr1yxvrz.jpg.html)
Og røret ut fra WG. Scream baby
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/249.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0172_zpsmzq0yar8.jpg.html)
Fått sandblåst grenrøret innvendig for å prøve å fjerne mest mulig slagg/glødeskall etter sveisinga.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/250.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0166_zpsywsmrx4d.jpg.html)
Lagd en fin overgang i mellom kollektor og rør til WG.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/251.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0158_zpsculmsqox.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/252.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0164_zpsvx7bdojy.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/253.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0162_zpsroergbj3.jpg.html)
Prøvde også å lage oljeretur i dag, men siden turboen henger så lavt og motoren er skråstilt, så er det ikke så lett. Prøver igjen i morra, med forhåpentligvis litt mer motivasjon.
Flott arbeid :D
Den clutch pedalen, er flatstålet som masteren kobles til like lang som den var når den stod på oppsiden?
Er vel 4-5 cm en må forlenge selve pedalen og?
Nei, måtte lage nytt feste som var lengre og tykkere. Forlenga pedalen 5 cm. ;)
Hatt litt service på bruksbilen. Har kjørt rundt med rustne stålfelger bak på den en stund, etter at jeg kjørte i filler de andre hjula tidligere. Så smekka på Eiker hjula. Fikk også bytta et par lykter som ikke overlevde vinteren. Tok til og med å vaska den skikkelig. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/400.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0182_zpsnykfvi0o.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/401.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0178_zps0r0ykgsf.jpg.html)
Ja, har forlenga pedalen 5 cm jeg og.
Hvor langt er festet da?
Tenkte jeg skulle prøve å gjøre pedalen ferdig i morra... ligger på jobb og tørker der jeg sveiste inn (og lakka) idag.
Har dessverre ikke sett kommentaren din slik at jeg har fått målt. Men ser du fikk mål av Zeeker :)
Kjøpt meg oljetempmåler og ordna mutter til giveren.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/571.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0183_zps2nqyg7em.jpg.html)
Henta enda ei liten pakke fra KL racing.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/572.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0185_zpshk4rbqho.jpg.html)
Doble ventilfjører. Her med underlagsbrikke og retainer av stål.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/573.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0189_zpsavrw2hil.jpg.html)
Har dessverre ikke sett kommentaren din slik at jeg har fått målt. Men ser du fikk mål av Zeeker :)
Ja, ordnet seg da :)
Var i Sarpsborg her om dagen og handla litt diverse til van og stakk innom Pedersen Racing og handla Elring toppakning. Har også fått bøya no rør til oljeretur på jobben te fatter.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/775.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0194_zpskz2yypad.jpg.html)
Endelig fått lagd oljeretur.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/776.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0198_zpsfeow2yui.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/777.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0203_zpsfm3qmy6v.jpg.html)
Har også sveisa inn mutter til oljetempgiver. Gjengene på givern ble litt lei seg da jeg skrudd den inn mens mutteren var varm. Men tror det skal funke og være tett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/778.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0207_zpsqwapyqpf.jpg.html)
Gav ho også litt fresh ny lakk. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/779.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0209_zpsrhxchpc2.jpg.html)
Har montert stempel og råde og satt på bunnpanna. Nå er bunndelen komplett. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/780.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0221_zpsvecxogix.jpg.html)
Lagd hull til svinghjulsensoren. Volvo har vært så greie og kun latt det være et tynt lag med aluminium der sensoren skal være. Dermed er dette en hyggelig jobb. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/781.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0211_zpsi9jrdans.jpg.html)
Meget fint.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/782.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0215_zpskixncylg.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/783.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0195_zpsqoi4tpmo.jpg.html)
Måtte ha litt service på 140n til en kamerat her. (slapp av, han har flere biler)
Legg merke til ræva pån. En luring som har sveisa inn bakenden fra en 145, hehe. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/784.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0217_zpsupuh1a0b.jpg.html)
Den 140n har gått på Jessheim før :P Noe sær den bakparten :P
Bra prosjekt det her! har kikka innom nå og da, uten noe konstruktivt å komme med ;) Pent arbeid du gjør !!
Mulig du har skrevet det før men hvor mye har du tenkt å hente ut med nytt oppsett? :)
Den 140n har gått på Jessheim før :P Noe sær den bakparten :P
Hehe, ja den skiller seg litt ut. Lett å kjenne igjen da. Bilen begynner faktisk å bli grei nå. Han har tilogmed fått den igjennom en PKK.
Blir forresten å se i Strømstad på skjærtorsdag. :D
Bra prosjekt det her! har kikka innom nå og da, uten noe konstruktivt å komme med ;) Pent arbeid du gjør !!
Mulig du har skrevet det før men hvor mye har du tenkt å hente ut med nytt oppsett? :)
Morro å høre. :)
Angående effekt er jeg ikke helt sikker. Tenker en 300 hester i fra motor. Da stopper det i dysene og innsprutet henger vel ikke med lenger heller? Datasprut har jeg rett og slett ikke tid til nå. Nå må jeg fokusere på å få den ferdig og få kjørt litt. :D Jeg kommer nok til å kjøpe noen større dyser med bedre forstøving seinere og prøve meg frem med tanke på ladetrykk og blandingsforhold. Jeg har jo bredbåndslambda så jeg kan jo se hvordan ho går.
Sånn i forhold blir det nå en freshere topp der ventilene tetter ordentlig, "skikkelig" grenrør i forhold til 940 grenrør med stygg adapterplate på eksosen, en grøvre turbo og et eksosanlegg som fløder godt. Tror det blir bra. :D
det ser slik ut. pent det grenrøret ;)
Har ikke vært helt i form i det siste og har styra med mye annet så har ikke fått gjort no spesielt. Venter fremdeles på deler fra maskinering så stopper jo litt opp pga det.
Men har fått demontert, rengjort og lufta alle de hydrauliske løfterne i dag. :)
Henta toppen på fredag og fått skrudd litt i dag. :D
Har fått frest setene og slipt ventilene. :) Svinghjulet er ikke ferdig enda, så henter det seinere.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1389.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0030_zpsqjdxfovz.jpg.html)
Montert underlagsbrikker og tetninger.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1390.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0049_zpswzmsxoxa.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1391.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0055_zps99jhbjsx.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1392.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0057_zpsvbwffd0s.jpg.html)
Ventiler montert.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1393.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0060_zps0wm79vju.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1394.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0068_zpsimjgwimi.jpg.html)
Blir originale strekkbolter i lag med Elring pakning.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1395.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0078_zps7pn2gfta.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1396.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0080_zpsx2pmzaho.jpg.html)
Løftere lagt i oljebad rundt et døgn før montering.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1397.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0081_zpsaiugdeh9.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1398.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0096_zps12i0ldc3.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1399.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0098_zps27vbsrp6.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/03/1400.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0100_zpshur8txvf.jpg.html)
Marius Nilssen
30/03/15, 00:14
Ser veldig bra ut dette, leste igjennom hele tråden på nytt i kveld da det kan være jeg har en 16v topp på vei snart.
Masse flott inspirasjon i tråden din :)
Ser veldig bra ut dette, leste igjennom hele tråden på nytt i kveld da det kan være jeg har en 16v topp på vei snart.
Masse flott inspirasjon i tråden din :)
Det er hyggelig å høre. :) Ja, bare å bygge på det. ;)
Får for tiden ikke gjort noen ting, da jeg venter på reimhjul, grenrør og svinghjul fra maskinering. Litt teit egentlig da jeg hadde store planer om å få gjort mye i påska, men sånn ere. I morra blir det ihvertfall bånn gass i gammal 140 til Strømstad. :D
Skjer lite om dagen men har fått ordna meg no olje. Motoren får Dynocat Proton XS 5W-50 og kassa har fått Dynocat SynTronic STF.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/178.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0104_zpsi4faxefd.jpg.html)
Marius Nilssen
07/04/15, 16:14
Er du villig til å dele søknaden din om 16v turbo?
Hadde vært greit med litt inspirasjon :cool:
På en måte litt synd om han gjorde det. Alt finner man egentlig ut om man gidder å lete ;)
Marius Nilssen
07/04/15, 19:40
Har nesten helt ferdig søknad selv, tenkte det kunne være greit å se hvordan han hadde skrevet det. :)
Ikke no problem om han ikke vil, vet at de fleste ikke liker å dele dem med andre :p
Har ikke no problem med å gi deg søknaden. Er viktig å hjelpe Volvo kamerater. :) Men om du skriver en god og ryddig søknad så går det nok fint.
Vær presis og konkret. Forklar hva du har tenkt til å gjøre og litt om motoren du skal ha i. Jeg presiserte for eksempel at endringene mine ikke ville medføre endringer i chassis (mtp turbokonverteringen), at motorinnfestning forble uforandret og at den vil holde seg innenfor støykravet da vil bli benyttet originalt Volvo eksosanlegg. Skrev også at turbolader og motorstyring blir fra original Volvo turbomotor. Henvis også til ombyggingskoden for Volvo 200 serie.
Men om du må ha den, så kan jeg sende den på PM. ;)
Marius Nilssen
07/04/15, 20:53
Har med alt det du nevnte der men du kan godt sende på PM slik at jeg kan sjekke om jeg har glemt noe annet :)
Da har jeg sendt deg en PM. ;)
Send gjerne er kopi til meg og.
Send en kopi til meg å, men motoren min har vel en del kvassere deler enn deg da feks med smidde stempler, balansert og vektjustert veivparti med fsvinghjul og 2 platers tilton clutch. Kommer å til å sette inni strammere ventilfjører. Har ellers org 234f innsug og får låne meg ett 204gt/ft grenrør som mest sannsynligvis jeg kommer til å sette på en 13c turbo. Kommer å til å sette inni datasprut, og ett eksosanlegg som holder støykravene. Bør jeg da skrive hva jeg har inni motoren eller att jeg bare turbokonverterer en 234f med turbo?
Marius Nilssen
08/04/15, 19:07
Ingen grunn til å fortelle om hva som er inni motoren. Så lenge effekt, støy og avgass er under grensene skal alt være greit.
Se de tipsa jeg skrev over her og skriv en skikkelig søknad. Detta klarer dere. ;)
Om stemplene er smidde eller originale har ingen ting å si, men du trenger ikke å nevne det heller. Gi dem kun nødvendig informasjon. Skriv at du turbokonverterer en B234 (eller B230 med 16V topp som i mitt tilfelle).
Skal du nevne at du bruker datasprut? Jeg ser noen får det godkjent og andre ikke. Dersom bilen er eldre enn 89 burde det gå. Jeg hadde prøvd.
Du er snill som deler din søknad :)
Mange som tar seg betalt for dette, nettopp pga at det tar tross alt mye tid å planlegging med en slik søknad.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Har ikke no problem med å gi deg søknaden. Er viktig å hjelpe Volvo kamerater. :) Men om du skriver en god og ryddig søknad så går det nok fint.
Vær presis og konkret. Forklar hva du har tenkt til å gjøre og litt om motoren du skal ha i. Jeg presiserte for eksempel at endringene mine ikke ville medføre endringer i chassis (mtp turbokonverteringen), at motorinnfestning forble uforandret og at den vil holde seg innenfor støykravet da vil bli benyttet originalt Volvo eksosanlegg. Skrev også at turbolader og motorstyring blir fra original Volvo turbomotor. Henvis også til ombyggingskoden for Volvo 200 serie.
Men om du må ha den, så kan jeg sende den på PM. ;)
Vell å vakkert å hjelpe :) Men trafikkstasjonene rundt om får mer tid til å grubble når flere like kommer inn. Når flere konstant kommer med forskjellig formulering og utforming holder vi de litt på gli :p Sånn er jeg på det. Trur faktisk eksempelvis mitt lokale vegvesen ikke hadde latt 2 identiske søknadder med forskjellige skiltnr gå imellom :p
Om man har en søknad en annen har skrevet så kan man ikke levere inn denne. Den kan brukes til inspirasjon og skal noe tas derfra må det skrives om.
Var å henta svinghjulet på fredag. Svinghjulet har blitt stiftet om og balansert. Har også fått dreid ned anleggsflata til trykkplata 1,5mm slik at det skal bli riktig spenn på lamellen. Svinghjulet veier ca 9kg mot originalt ca 12,5 kg. Tror det blir bra med et litt lettere svinghjul. :) De flekkene er herdepunkter han har slipt lett på.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/535.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0142_zps8slxtksz.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/536.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0120_zpsnyequqdw.jpg.html)
Skal bruke smidd ståldrev på veiva så har fått en kamerat til å lage kilespor i reimhjulet mitt. Ble meget fint.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/537.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0123_zpsjyobgamj.jpg.html)
Originalt er det skrøpelige saker som kan knekke av. Og på 16V betyr det havari.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/538.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0134_zps67r7ue25.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/539.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0133_zpsel9rlkf4.jpg.html)
Lagd nye merker.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/540.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0136_zpsbokei56m.jpg.html)
Så over til clutch og utløsermekanisme. Spent på om dette kommer til å fungere bra. Forlenga pinnen på slavesylinderen 1 cm.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/541.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0138_zpsnbcvwoip.jpg.html)
Og feste i motsatt ende av utløserarmen ble fjernet (originalt ujusterbar plastikk sak) og jeg lagde meg en egen som er ca 2 cm lengre.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/542.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0139_zpsufg9vmdg.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/543.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0140_zpscsrtvzw8.jpg.html)
Montert nytt kvalitets svinghjulslager og skrudd på svinghjul med nye 12.9 umbrakobolter med loctite på gjengene og rett moment.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/544.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0148_zpsnjdxauli.jpg.html)
Her kan man se hvor mye av triggerhullene som har blitt fjernet. Sensoren burde vel ikke ha no problem med å lese av signal her?
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/545.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0150_zpsbsrihbmp.jpg.html)
Smekka på clutchen, skrudde på kassa og satt motoren i bilen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/546.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0154_zpsilwiuyst.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/547.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0158_zpspi4d3rxy.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/548.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0162_zps0xvsk0vv.jpg.html)
Sensoren kommer til å lese det der med letthet ja, er ikke like ille som hos meg med jvab stålsvinghjul, og det fungerer fint. :)
Blir bra tenker jeg. :)
Var forresten på hydroscand å ordna meg slange mellom master og slaven. Fikk også montert den og begge pumpene. Er trangt noen steder, men det går.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/659.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0176_zps0y6fyfov.jpg.html)
Var med en kamerat til Lillengen her på forumet for å kjøpe en 242 i dag. Han hadde noen torpedostag liggende som jeg fikk av han. Meget hyggelig. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/702.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0178_zpshmfmrgit.jpg.html)
Jeg er litt skeptisk til slange hele veien på clutchsystemet. Mye fleks i en sånn slange og du kan få ekkel pedal. Det beste er å ha rør absolutt så mye som mulig og kun ha en liten slangebit for at motoren skal kunne bevege seg.
Det er viktig å være skeptisk i blant. Det er en stålomspunnet slange som de brukte til både bremser og clutch og han som solgte meg den trodde ikke det skulle bli noe problem. Men ja er forsåvidt enig med deg at det er bedre med rør og en liten slange, men var lettest å gjøre det slik. Nå har jeg kjøpt den dyre slangebetan så da blir det å prøve denne først. Får evt gjøre om seinere. :)
Fikk igjen grenrøret i dag etter at en kamerat har plana det, slik at det forhåpentligvis ikke skal lekke. :D
Har også vært på Mekonomen og kjøpt et par oljefiltre. Sa jeg skulle ha filter til en Volvo som skulle passe en japse av noe slag.
Da så han i butikken litt rart på meg, men vi fant til slutt riktig filter.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/740.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0181_zps9ftxsezq.jpg.html)
Slenger ut en kjapp update her. Kommer nok med en update seinere på hva som har blitt gjort.
Har fått skrudd en del nå og fått den sammen. Hadde oppstart i går kveld. :) Det meste ser bra ut, men er noe med clutchen.
Har ikke fått skrudd noe i dag, men kan hende jeg får tatt en titt på clutchen i kveld. Klør litt etter å få kjørt den en tur.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/933.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0212_zpsajncnteu.jpg.html)
Kult :D
Hadde gjort seg med wastespark tenning på denne, så du slipper fordeleren :P
Hadde vært morro med wastedspark men det er ikke prioritert. Om jeg bestemmer meg for å ta helt av å kjøpe datasprut så er det like greit å vente med å kjøpe coiler og slikt til det da.
Tittet litt på clutchen i stad. Det lekker væske i den koblinga der mastersylinderen tar væske i fra bremsevæskebeholderen. Slangen var litt kort, så trodde det var pga dette, men fikk på en annen slange og fortsatt lekker det. Tror kanskje det lekker i mellom den pakninga og den slangestussen som er tredd nedi pumpa. Får ta en tur på Volvo i morra ve.
Fylte fullt med bremsevæske i stad og lufta clutchen og tok en runde i nabolaget før alt rant ut igjen. Var godt å kjøre igjen ja. :D Tar nok også litt tid før jeg blir vandt til stum sinterlamell, i tillegg til å ha lockern baki der, hehe. :cool: Rasler også en del i kassa, men dette er vanlig etter hva jeg forstår. Dette pga kassene kommer fra seksere (som går mye penere) og som også har dobbelmassesvinghjul.
Mye som skjer for tida. Vært bånn gass på russetreff på Fredriksten i helga, så har ikke rekket å se noe spesielt på 240n.
Kan jo slenge ut et par bilder. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1320.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0190_zpsniy1vhhi.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1321.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0197_zpslvmpsvgm.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1322.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0200_zpsa7adgrxj.jpg.html)
Plasserte bredbåndslambdaen i enden av downpipen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1323.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0204_zpscbinc3y4.jpg.html)
Trangt og fint ja, turboen måtte nesten stå så langt ned med tanke på klaringer til grenrør, innerskjerm og slanger i alle retninger.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1324.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0208_zpspypmhdmo.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1325.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0203_zps8f358nqr.jpg.html)
Monterte filterflytteren på innerskjermen og fikk lagd noen skikkelige oljeslanger på TESS. Har også koblet opp en oljetrykksmåler slik at en har litt kontroll.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1326.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0226_zpsxqimhe0g.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1327.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0228_zpsrxqlbigx.jpg.html)
Montert bremsevæskebeholder fra 940 som kan ses øverst i høyre hjørne. Denne har et uttak som masterpumpa til clutchen tar væske fra. Finnes forresten to forskjellige slike beholdere. Til nye og gammel type pumpe, der kun en av dem passer. Fikk tak i ei annen masterpumpe med hel slange, men det lekker fortsatt ett sted. Titta litt mer på det og tror det lekker i koblinga i mellom masterpumpa og slangen ned til slaven. Får se hva jeg gjør.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/04/1328.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0229_zpsh6cp5rso.jpg.html)
Slet med at den lada alt for mye trøkk den første turen, men har fått koblet WG riktig nå og fått justert trykket til 1 bar. Skyver helt greit og nå legger den i alle fall noe svarte spor. :) Sliter også med at motoren vrir seg for mye slik at det begynner å lekke i koblingene ved oljeslangene på blokka. Bytta ene motorfestet til et jeg har lagd med bolt igjennom. Hjalp noe, men er ikke nok.
Ellers så holder den ikke tomgangen etter gasspådrag (og en trykker inn clutchen), også tror jeg alt av foringer i bakstillinga er brukt opp, hehe. :D
Amundsen T5r
27/04/15, 10:08
Ryddig! Blir denne å se på noe treff? :)
Takk takk. Har ikke rekki å tenkt på no treff enda. Men skal nok få dratt på no. :D Veit ihvertfall om en del kamerater som skal på Ål-treffet også hadde det jo vært artig å tatt en tur på vccn treff på Rudskogen om det blir no av.
Tok en tur tidligere i uka og da skrudde turboen seg løs og det begynte å lekke massivt i koblingene ved oljeslangene.
Prøvde å burne og da vrei motoren seg over slik at koblingene skrudde seg løs.
Løsningen ble da to stk hockeypucker som motorfeste på høyre sida. Standard motorfeste med gjennomgående bolt på venstre side.
Turboen var skrudd fast med vanlige bolter rett i grenrøret. Monterte lengre bolter som ble skrudd fast i grenrøret som tidligere, men satt i tillegg på en låseskive og låsemutter på oversiden som ble skrudd til. Håper det holder nå. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/78.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0235_zpsiztbj6dc.jpg.html)
Fikk testa bilen litt skikkelig i dag. Fungerer ganske greit. :cool: Toppen på WG skrudde seg litt ut, men fikk stramma den.
Var jaggu ikke lett å få på plass toppen og fjøra på den trange plassen.
Amundsen T5r
02/05/15, 11:20
Låsemutter på grenerør smelter vell? ;) Du burde invistere i skikkelige motorfester fra Tor24 inne her. Dem er solide :)
Kobbermuttre med krage og låsing er det rette valget på turbo
Har også den typen låsemutter som er ovale, bruker dem mye på lastebiler :)
Var klar over at låsemutterne ville smelte, men var det jeg hadde. Hadde trodd dette ville holde i og med at det var i tillegg til at boltene var skrudd i grenrøret, men nå har boltene skrudd seg løs igjen. Har ikke blåst pakningen enda.
Hvor får en kjøpt slike kobbermuttre a? :)
Etter at jeg bytta bremsevæskebeholder så fikk jeg litt luft i bremsene. Har lufta de, men ble ikke no bedre. Luftet derfor på nytt i dag i håp om at det blir bra. Er litt usikker da jeg ikke fikk ut no spesielt med luft. Fikk også ordna ryggelys og montert litt interiørdeler som mangla. Gav ho også en kjapp poleringsrunde. :D
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/177.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0312_zpsqffysr2a.jpg.html)
http://norwayexhaust.no/index.php?id_product=77&controller=product
Der har du rette typen ja:) enda bedre med krave! Men bare og bruke vanlig skive det:)
På 200sx'ene brukte vi NorLock-skiver. De er todelt og har en høyere gjengestigning enn vanlig M8, så når mutterne ville skru seg av strammet det bare mer til.
;949530']På 200sx'ene brukte vi NorLock-skiver. De er todelt og har en høyere gjengestigning enn vanlig M8, så når mutterne ville skru seg av strammet det bare mer til.
det er det riktige valget!
Takk for tips gutter. :)
Tok en runde og spurte et par steder i går, men var ingen som hadde kobbermuttre. Fikk derfor tak i noen Nord-lock skiver. Da ble turboen skrudd med bolter i grenrøret og muttre i kontra på baksiden med Nord-lock skiver. Etter en kjapp tur ned i byen etterfulgt av en skikkelig burnout så begynte det å lekke eksos ved turboen.
Tenker jeg bestiller noen pinnebolter, kobbermuttre og nye pakninger fra Norway Exhaust etterpå. :)
Låsemutter på grenerør smelter vell? ;) Du burde invistere i skikkelige motorfester fra Tor24 inne her. Dem er solide :)
Hockeypuck festet ble bråsmekka sammen for å løse problemet med at motoren slo i dempertårnet og at oljeslangene løsna.
Motorfestet kostet totalt 25 kroner og fungerer fint. Men skal vurdere å oppgradere festene seinere. :)
Dårlig med updates for tida her. Har vært bånn gass med russetid og har hatt første eksamen i dag.
Viste seg at det var grenrøret som hadde skrudd seg løs og at pakningen mellom grenrør og topp hadde gått. Skrudde den sammen med ny pakning og Nord-lock skiver der også. Både dette og turbo har holdt til nå. :) Har riktignok ikke brukt den så mye at jeg kan være sikker.
Etter litt herjing så begynte bakakselen å bli slapp. Kjente den vrei seg ved pådrag. Momentstaga var verst.
Her kan man se at hele hylsa i momentstaget har blitt oval.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/746.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0328_zpsw0jzcvng.jpg.html)
Kjøpte da disse IPD staga fra Joachimbg her på forumet. Anbefales. :)
Staga har igjensveisa gjenger og har blitt justert noe kortere enn originalt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/747.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0326_zpsblf5ugpm.jpg.html)
Fikk også med et par fremre bærearmer i god stand. Får se om jeg rekker å overhale de en dag.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/748.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0329_zpszda3p0gl.jpg.html)
Fikk en del mer romlig bak der etter at jeg monterte de. Tenkte først det var pga feil vinkel på pinong, men det er kanskje at de stive foringene overfører såppas mye mer lyder? Er også noe som slår bak i der, mulig det bare er sperra. Om det bare er lyder og ikke ulyder går det fint. Ikke no bestemor bil dette nå uansett.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/749.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0399_zps0y6adymz.jpg.html)
Var hos et par kamerater i ettermiddag. Knipsa et par bilder.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/750.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0434_zpsuqycyg1j.jpg.html)
Sto mye forskjellig biler der til slutt. Sto i tillegg en Kadett, Ascona og en 142 der som ikke ses på bildet. Var også et par eldre Volvoer inne i verkstedet.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/751.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0429_zpsugwukj8h.jpg.html)
Slenger også med en snutt av en kjapp burnout i oppkjørsla til en kamerat. :cool:
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/2.mp4 (http://i296.photobucket.com/albums/mm175/mysendrift/Untitled%20Project_zpsjdjtpghf.mp4)
Tommy Skaug
22/05/15, 17:21
Går med noe dekk åt deg? hehe
Høyst nødvendig kjøp ser jeg [emoji6] Så lenge det ikke klunker men bare romler er det nok de stive foringene ja[emoji1][emoji106] Begynner det å klunke bør du sjekke om hullene til innfestinginga på bakakselen er ovale.
Går med noe dekk åt deg? hehe
Ja, prøver å få brukt opp noen hehe. :)
Høyst nødvendig kjøp ser jeg [emoji6] Så lenge det ikke klunker men bare romler er det nok de stive foringene ja[emoji1][emoji106] Begynner det å klunke bør du sjekke om hullene til innfestinginga på bakakselen er ovale.
Ja, de begynte å bli ganske dårlig de siste turene. Romler litt under kjøring så dette er nok foringene. Lockern har jo litt slakke i seg, så når jeg veksler mellom å ha belastning på drivverket og ikke så klonker det. Mulig også hulla i akselen er blitt ovale, skal sjekke det opp. :)
Siste nytt på Volvon er ei ny vifte. La merke til at ho blei litt varmere enn normalt da jeg tukta den over lengre tid. Har brukt ei Kina vifte uten kåpe. Synes riktignok at denne har relativt grei effekt i forhold til andre Kina vifter jeg har sett.
En kamerat hadde denne Volvo vifta liggende. Er i fra en 850 eller tidlig V70 tror jeg. Tenkte jeg skulle bruke den tilhørende radiatoren også men slangetilkoblingene var helt motsatt.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/882.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0449_zpsdiwqew3m.jpg.html)
Kappet endene av kåpa og plastsveisa inn ny ender av et gammalt blomsterbrett. Passformen ble helt perfekt. :D
I bunn lagde jeg et par utstikkere av plast som sitter nedi radiatoren som originalt. Øverst så lagde jeg noen enkle braketter som jeg skrudde fast.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/05/883.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0451_zpsaedpfqw1.jpg.html)
Ikke dumt :) Har ei slik vifte selv, og Skal ha elvifte i 740en med FK da jeg begynner med monteringa:) SÅ får se nermere på den da, fordi håpløst å finne til 940 så.. Den mener jeg er noe enklere å tilpasse :)
Ikke dumt :) Har ei slik vifte selv, og Skal ha elvifte i 740en med FK da jeg begynner med monteringa:) SÅ får se nermere på den da, fordi håpløst å finne til 940 så.. Den mener jeg er noe enklere å tilpasse :)
Ganske fornøyd med den løsninga her. Størrelsen var også helt perfekt og jeg kjenner det er godt sug foran radiatoren. Regner med at dette vil kjøle godt nok. Kan eventuelt sette i en kaldere termostat og en breiere og tykkere alu radiator, men det er nok ikke nødvendig enda.
Ja, 940 vifte er vel bolt on på den tilhørende radiatoren.
har vifte til både 850 og 940 liggende jeg ;)
En kamerat har hatt et par Recaro stoler stående ei god stund, så vi tenkte jeg likeså godt kunne bruke dem i Boforsen. Stolene sto i en jordebil vi crossa med for et par år sia, så de var relativt møkkete. Her har de allerede blitt vasket en gang av forrige eier. Stolene er godt brukt, men er mye stol igjen.
Håper en sitter litt bedre fast i disse enn i i org 240 stoler.
Blåste de reine og vasket dem.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/23.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0588_zpsycfvsvss.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/24.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0597_zpsuae08qui.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/25.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0586_zpsyrheavjf.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/26.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0601_zpscrjm1tsx.jpg.html)
Monterte sjåførstolen, men festene er satt altfor lang ut mot sidene så jeg må gjøre om på dette. (Kan ses på bildene over.)
Fikk gjort om på understellet til stolene og montert dem tidligere i uka.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/110.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0591_zpshw3c7cnm.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/111.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0592_zpss9r3sueg.jpg.html)
Hadde nok gjort seg med en trerader i dashen ja.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/112.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0594_zpsfjeqju8w.jpg.html)
Monterte brannslokningsapparatet her for å ha det lett tilgjengelig. Kjekt om det skulle skje noe
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/113.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0596_zpsjl1ki0lt.jpg.html)
Bruker forresten bilen daglig og den fungerer bra. Begynner riktignok å bli litt lei lockern, så får se hva jeg gjør. Hakke lyst til å bruke mye penger på Truetrack nå.
Ellers så sliter jeg litt med at den stopper etter pådrag og ikke holder tomgangen noen ganger. Usikker på hva dette er, har heller ikke tittet noe på det enda. Kjører resirkulerende dump. Den var ikke slik med gamle oppsettet og 13Cn.
Bytta til noen ferske og kaldere plugger her om dagen.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/379.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0686_zps6s66xl0r.jpg.html)
En vakker dag skal jeg ordne litt lister og diverse utvendig.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/380.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0691_zpslv0adbf8.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/381.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0695_zpsnz8jzcdy.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/382.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0696_zpsxpprbyfm.jpg.html)
Har blitt veldig bra! Må komme på Gardermoen i slutten av juni å kjøre litt ;)
Ja det hadde vært grådig morro. :D Har aldri kjørt på bane eller fått testa den skikkelig før, så om bilen fungerer blir det nok en tur oppover. :)
Skal høre med noen kamerater så kanskje vi kunne kommet med et par biler. Hvordan er det med kjøring med åpen wastegate der? Ikke så nøye der kanskje?
Avla forresten min siste eksamen i dag, så er ferdig med videregående nå. Deilig.
Skulle skru litt i dag og satt bilen opp på bukker. Legger merke til at det renner en merkbar mengde olje ut i fra bakkant av motor/ved girkassa. Har også sett dette før.
Forsket litt på det. Ser ikke ut til at det kommer fra simmeringen i bakkant av veiva som jeg først antok, men at det antagelig lekker ut av en pakning som sitter rundt inngående aksel i girkassa. Denne pakningen ble byttet da bakaxel.se sveisa om kassa, da pakningen går i stykker når kassa demonteres for sveising. Så synes egentlig det er litt rart det skal lekke nå.
Del nr 3 på bilde er den mistenkte.
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=DL71-EUR-05-1999-E39-BMW-530d&diagId=23_0872
Har fri i morra så tenkte at jeg like gjerne kunne rive ut kassa. Er jo ikke noe å vente med. Usikker på om jeg kan ta ut kassa når motoren sitter i bilen, da det er veldig trangt i tunellen. Er ikke så gira på å ta ut motoren.
Tok ut kassa i dag. Var litt trangt ved starteren så måtte heve motoren litt i front. Var som jeg trodde. Lekker bra i gjennom simmeringen som tetter rundt inngående aksel i kassa. Oljenivået på kassa var også ganske lavt. På bildet kan man se at det fortsatt ligger litt olje i clutchhuset.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/590.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0714_zpsfsi5fvaq.jpg.html)
De har ikke simmeringen på lager hos Koed eller GS, så får ta en ringerunde i morra. :)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/591.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0711_zpskrvlrijk.jpg.html)
Fikk simmering i posten på mandag og fikk montert kassa. Org BMW del (ZF), så håper den holder tett.
Ellers så har jeg gjort litt om på bensinsystemet. Før hadde jeg filteret i bagasjen og noe biltema slanger som var morkne allerede etter ett år.
Monterte nytt filter under bilen og la opp 10mm bensinrør til motoren, 12mm slange mellom pumpe og filter. Før var turen en blanding av 10mm og 6mm slange og 8mm rør. Returen bestod før av 6mm rør. Nå bruker jeg det gamle tur røret som retur.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/749.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0746_zps1n46rrwc.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/750.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0743_zpsoifvrfff.jpg.html)
Kanalene fikk også litt pleie. Brukte understellsmasse på sprayboks fra Hagmanns.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/751.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0752_zpsyiavadxi.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/752.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0758_zpsk9rqjk9p.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/753.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0756_zpszuegbr5b.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/754.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0757_zpssyr4ivit.jpg.html)
I og med at jeg hadde eksosen av bilen tenkte jeg å legge litt grunning på sveisene slik at de ikke skulle ruste så fort. Fant no varmebestandig lakk i hylla som jeg hadde på. Jeg var så godt i gang så jeg tok hele anlegget.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/755.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0764_zps9sxtl84p.jpg.html)
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/06/756.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0766_zpsypqsxxsp.jpg.html)
Hadde store planer om å komme meg på kjøringa som var i dag på Gardermoen Raceway, men ble ikke noe av det. Etter nøyere sjekk av plugger etter hard kjøring og kalibrering av bredbåndslambdaen så ser jeg at den går relativt magert. 12,4 i AFR. Prøvde å justere ned ladetrykket, men LH greiene imponerte meg ikke så mye da heller. Så får prøve å få tak i noen andre dyser og se. Er fortsatt "greit" tak i den ved lavere ladetrykk, men merker at den liker trykk. :) Så lurer på hvordan den hadde gått om en hadde lada en 1,5 - 2 BAR :cool:
Det med at den magrer litt er forsåvidt greit, det er noe annet som plager meg veldig. :( At det fortsatt renner tvert igjennom simmeringen rundt inngående aksel i girkassa... Og dette med splitter ny original BMW simmering. Slapp av en kamerat i en nedoverbakke og la merke til at den la igjen oljedam under bilen. Jekka opp ræva og da rant det olje ut foran ved girkassa.
Veit ikke hva jeg skal gjøre egentlig. Redd for at det skal komma olje på clutchen også.
Hmmmmm, kan det ha skjedd noe når de har sveisa om girkassa eventuelt? At akselen ikke sentrer mer f.eks så simringen ikke tetter?
Kan jo prøve å stramme fjøra på simmerringen litt da, kanskje det hjelper?
Takk for innspill. :)
Har vondt for å tro at kassa har blitt skakk etter omsveisinga, da akselen er opplagra i svinghjulslageret og sitter ganske tight her.
Hvordan skal en få stramma fjøra? Kan jo eventuelt sette i ei mindre fjør som strammer bedre. Uansett så skulle en jo ikke trenge å gjøre no endringer på originaldeler.
Kan være at den gamle simringen har slitt spor i akselen slik at den ikke tetter, men jeg la ikke merke til dette ved montering. Fikk også et tips av en på bimmers om at det kunne være at luftinga var tett slik at det ble overtrykk i kassa. Er jo en teori ihvertfall.
Så er vel bare å rive ut kassa igjen og inspisere litt.
Kan det eventuelt være en sprekk i det framre huset [emoji14] ?
Kunne eventuelt rensa innvendig i clutchhuset, tilta girkassa framover og latt den stå litt for å se. Når girkassa nå skal ut igjen tenkte jeg på :)
Samla til meg litt mot og reiv ut kassa i dag.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/07/61.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0247_zpsbbc30lmt.jpg.html)
Her er simringen tatt ut. Ingen spor eller skader på akselen, ingen skader eller sprekker i aluminiumen rundt og simringen ser bra ut.
Det lå olje rundt akselen, altså rundt innerdelen av simringen. Så tror ikke det lekker i ytterkant av den.
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/07/62.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0248_zpscnw32oon.jpg.html)
Dette er luftinga. Blåste igjennom den og det virka som den var tett. Ikke helt godt å si. Nå blåser det ihvertfall fint igjennom den. Kan hende at det har vært problemet? Simringen er i orden så er vel bare å montere det igjen og håpe det var feilen. Kliner nok litt silikontetning i ytterkant av simringen for sikkerhetsskyld. Kanskje åpne opp luftinga litt også?
http://forum.vccn.no/img-dump/2015/07/63.jpg (http://s296.photobucket.com/user/mysendrift/media/DSC_0250_zpsdhpgdncx.jpg.html)
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.